Lukáš Rusek

Může být něco, co je tvrdé, ale zároveň houževnaté?

Vždycky co je tvrdé je křehké. Například sklo. Je tvrdé hodně ale zároveń křehké. A mě zajímá jestli je něco tvrdé a zároveň není křehké.

Nejlepší odpověď
elkon

Např, akát.

Další odpovědi
annas

Původ slova houževnatý a křehký je z Rejzkova Etymlogického slovníku.

1. houžev ‘zkroucený prut, kořen, větev
ap., provaz’, houžvička, houževnatý.
Všeslovanský výraz. Praslovansky *gǫžьva je
odvozeno od *gǫžь, které se většinou
spojuje s :vázat = zužovat, stahovat (šňůrou), je to úzké. ,

Ano. Jeden ze současných významů uvádí, že tvrdé, tuhé maso je houževnaté.

Maso je z vláken, je tedy „spletené, svázané“ stejně jako provaz, takže drží pohromadě, .

2. Křehké je něco, co je málo pevné, lámavé.

Výchozí psl. formou je jistě
*krъchъkъ, které souvisí s *kruchъ ‘kus,
úlomek = křehký’

Třeba litina je tvrdé křehké železo. Oplatek (oplatka) tvrdé, ale křehké pečivo.

Učivo fyziky – viz odkaz http://vyuka.jih­lavsko.cz/lat­ka-teleso/index.htm
"Pevné látky: mají stálý tvar i objem, mohou mít různé vlastnosti- křehké, tvrdé, pružné a tvárné.

Vlastnosti pevných látek

tvrdé: ocel (řezání), kámen …
křehké: sklo, kámen, keramika, některá ocel (pilník), led…
sypké: písek, mouka, čočka, štěrk…
měkké: chléb, molitan, želé…
tvárné: hlína (výroba nádobí), plastelína, těsto, tmel (kyt)…
pružné: ocel (pružiny), molitan (matrace), guma, dřevo (lyže), některý plast"

Viz archiv

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-jsou-tvrde-veci-krehke-a-mekke-ne

Kelt

Mohou to být různá dřeva a některé horizontální pracovnice by řekly, že je to v některých případech mužský penis.

Midoc

K čemu to má sloužit?
Konstrukční ocel je poměrně houževnatá.
Ocel povrchově zakalená je tvrdá, jádro zůstává houževnaté.
Dnes se ocelový materiál může i povlakovat pro zvýšení povrchové tvrdosti a otěruvzdornosti např. TiC, TiN.
Jsou to mikrovrstvy, které prakticky nemění rozměry vyrobené součásti.
Nahrazuje tím tvrdochromovaní a jiné galvanické pokovování, které je škodlivé pro životní prostředí. Zamezí se tak haváriím z galvanoven v řekách atd.

Emefej

Řada dřev – akát, dub, buk apod.

marci1

Tvrdé houževnaté dřevo: hrušeň a trnovník akát. 🙂
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/D%C5%99evo

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.