exoman

Může astronaut uvíznout v nehybném stavu?

Bavme se hypoteticky o astronautovi na oběžné dráze v kosmu, kde už na něj nepůsobí žádná mikrogravitace, ani jiná síla. Pro snadnější pochopení toho co myslím si představte kouli o rozměrech 40 metrů. Jejíž prostor je prázdný, ničím vyplněný (klidně můžeme pro lepší predstavu říct že nějkaý obrovský prázdný nákladový prostor či přistávací hangár).
Co se stane s astronautem, kterého umístíme přesně doprostřed takovéto koule a uvedeme jej do naprostého klidu. Tedy nebude se pohybovat ani v jednom směru žádnou rychlostí.

Dokáže se z této situace vymanit? Například kmitáním, škubáním, máváním atp… či jinými pokusy o uvedení do pohybu?

Anebo po pár dnech zavěšený v prostoru zahyne hlady a žízní?

Vynechte prosím odpovědi typu, že na takové lodi není nikdy nikdo sám, že tak velké lodě neexistují atp… Jde mi čistě o teorii a o to, co se vlastně v takovém případě stane.

Nejlepší odpověď
Kepler

Žádným pohybem na místě se z takové situace nedostane. Může však využít zákona akce a reakce a něco postradatelného ze své výstroje odhodit. Například bude mít hmotnost 150 kg i se skafandrem a odhodí něco o hmotnosti 1,5 kg rychlostí 10 m/s. Tím sám získá rychlost 0,1 m/s v přesně opačném směru.

Další odpovědi
Dochy

Zahyne hladem a žízní. Vymrskat se někam ke stěně by mohl leda v případě že by uvnitř objektu byl vzduch, nebo v případě, že by byl schopen se něčeho zbavit (alespoň si „prdnout“ do prostoru)

anonym

Může se z toho dostat velmi snadno pokud má u sebe něco co může odhodit a co může postrádat. Pokud něco odhodí jedním směrem pak zákon akce a reakce zajistí že on sám se rozpohybuje opačným směrem 🙂 pak už stačí jen počkat až někam spadne.

aliendrone

Čistě teoreticky – ano. Prakticky ovšem NEMŮŽEŠ nikde ve vesmíru najít místo, kde by nějaká (byť sebeprťavější) gravitace nepůsobila. Jsou ovšem místa, kde by mohl díky ní „cestovat“ možná miliony let.

Jinak jak píší kolegové – akce/reakce, tudíž by to šlo např. takto:>>> https://www.y­outube.com/wat­ch?v=P7Yr76-p_n4