lalisasa

Musim si platit sama zdravotni, kdyz pujdu jeste tenhle mesic do prace?

Byla jsem na pohovoru a kdyz se mi ozvou, budu tam pracovat, takze nekdy urcite do tohohle mesice. Musim si za tenhle mesic platit zdravotní pojisteni atd, kdyz mozna pujdu jeste tenhle mesic do prace? Popř. Kdy?

Nejlepší odpověď
ivzez

Jestli budete celý měsíc bez práce, se dozvíte až 30. září. Poté byste se musela do 8 kalendářních dnů (do 8. října) přihlásit u své zdravotní pojišťovny jako OBZP a ve stejném termínu (do 8. 10.) uhradit pojištění (letos 1.803 Kč měsíčně).

Doplňuji: Reeza se mýlí, vztahuje se to i
na pracovní smlouvu na kratší úvazek,
na DPČ od odměny 3.000 Kč měsíčně
a na DPP od výše odměny 10.001 Kč měsíčně.

(Zákoník práce nezná pojem „brigáda“,
muselo by jít o jednu z výše uvedených forem.)

Navíc osoby bez zdanitelných příjmů (OBZP) si hradí samy
zdravotní pojištění jenom za ty měsíce, kdy po celý měsíc
(od 1. do posledního dne včetně) nebyly zaměstnány ani v evidenci ÚP.
OBZP nehradí zdravotní pojištění za části měsíce nebo jednotlivé dny.

(Reezovu chybnou odpověď možná nahlásím.)

Zdroj: platné zákony ČR

Další odpovědi
df

Stačí být zaměstnaný jeden den v daném měsíci a pojištění je v cajku

Reezo

Platit si nemusíte nic v případě, že máte práci sjednanou na hlavní pracovní poměr.

Pokud je to cokoliv jiného jako částečný úvazek nebo brigáda, tak na to se to vůbec nevztahuje.