ptáč

¿ Musím opravit neopravitelné fotoalbum tak, aby se dodržel jakýsi původní vzhled i s popisky. Máte nápad?

Papír je z roku 1950, fotky jsou ještě funkční. Problém je, že ( náhled na toto http://www.ulo­zisko.sk/obraz­ky/716811/foto­album-old-paper.jpg ) ten černý papír se láme jako dřevo. Salátové vydání. Láme se i uprostřed mezi fotografiemi. Černý papír je umělecky popsán bílou barvou. Nemohu tedy přelepit dobové fotografie z let 1915 – 1950 na nový. Impregnace nějakým akralátovým roztokem by byla pracná, ale nejsem si jist výsledkem. Mezi listy jsou vloženy transparentní papíry, ale při takovém impregnačním zákroku by nebylo jisté, jestli se něco neslepí. Skeny mám hotové. ¿Než něco slepovat záplatama, je lepší nechat si ty naskenované listy otisknout na nový, modernější a trvanlivější papír a fotky tam vlepit jak byly? ¿Nebo jak bych to měl udělat? Nejde to vzít a zahodit.

Odpovědi
gecco

„Skeny máš hotové“ – všech stránek alba i s fotkami?
___
Poskytuješ málo informací…
😉
___
Jak bych to udělal já:

  1. rozřezal album na jednotlivé listy (těsně u hřbetu)
  2. ty listy naskenoval (v co nejvyšším rozlišení) i s fotkami
  3. v editoru upravil skeny (retuš vyblednutí, šumu, prasklin…)
  4. vytisknul (nechal vytisknout – na laseru, u ´profíků´) opravené skeny

5.

  1. dobře zazálohoval (a zaarchivoval) práci (skeny, jejich retuše…)
  2. vyrobil nové album z vytištěných skenů
  3. poskládal původní album – třeba do folií, zavakuoval a uložil do archivu (nebo dobrého mražáku)

6.

  1. pro další prohlížení bohatě stačí vytištěné kopie (navíc si jich vytiskneš, kolik se ti zamane), práci máš (v několika etapách) uschovánu taky (takže můžeš kdykoli postup zopakovat – a nebo vylepšit)
  2. originály máš dobře uschované pro případné další ´řešení´

___
Jo – restaurátorský postup to není (zejména to rozřezání alba) – ale cokoli lepšího by bylo výrazně dražší.
Naopak – pokud je tohle příliš drahé – upřesni, co má být výsledkem.
😉

ptáč

Album musí držet pohromadě, mít tvar a s pohodlným listováním bez lámání. Listovat a prohlížet se bude málokdy. Hlavní je aby to bylo jako původní. Možná bude lepší vše vytisknout, může se toho vytisknout víc, pro celou rodinu. Retuš vyblednutí, gradaci a pod. zatím neřeším, možná pro kopie. To je dobrý nápad. Každopádně to chci zachovat pro další až tady nebudu. Větší rozlišení než DPI 600 ztrácí smysl, pro popisky a linky myslím staší 200. Vkládám první stránku náhledu http://www.ulo­zisko.sk/obraz­ky/716830/02.jpg

gecco

„Album musí držet pohromadě, mít tvar a s pohodlným listováním bez lámání. " – jakkoli často se bude prohlížet, už i nahodilé prohlížení hovoří pro kopii…
"Hlavní je aby to bylo jako původní“ – nebude – jinej materiál, jiný fotky… Na druhou stranu – kdo bude hodnotit podobnost originálu??
___
Napadají mne dvě možnosti:

  1. obnovuješ nějaké album po (pra)rodičích – můj postup bohatě stačí. Ale stačil by i levnější (dostupnější), asi.
  2. hodláš ukrást nějakou cennost v okresním muzeu a potřebuješ to zamaskovat – v tom případě mnou popsaný postup nestačí (dál to nebudu rozvádět).,,

😉

gecco

…"hodláš ukrást nějakou cennost v okresním muzeu "…
___
Nemyslím tím nic zlého – jen mám opravdu málo informací o tom, co vlastně chceš – potřebuješ…
😉