zjentek

Mrazený, nebo mražený?

Mám v tom teď trochu guláš… v kterých případech použijeme háček, pokud vůbec?

Nejlepší odpověď
annas

V odkazu, který vložil Kepler, je uvedené, že jsou jsou oba tvary správné, ale je třeba rozkliknout i odkaz na SSJC. v němž je poznámka, že tvar mražený je řidší.

Takže vhodnější je tvar mrazený, který patří i do psaného projevu, v mluveném projevu se používá tvar mražený – oba jsou tedy spisovné, ale s určitým omezením.

„mrazený, mražený příd. mrazením upravený, přivedený do zmrzlého stavu; zmrazený: mrazené (řidč. mražené) ovoce, konzervy; mrazená (řidč. mražená) zelenina; mražená káva; mražený smetanový krém; “

Přednost se dává tvarům se z, protože odpovídají slovesu mrazit – zmrazit.

V poslední úpravě byly tvary mražený kodifikované, protože se častěji používají v hovorové řeči. Tvary totiž souvisejí s převodem sloves mezi třídami, v nichž v příčestí trpném, od něhož je odvozené přídavné jméno, docházelo ke změně kmenové souhlásky., tedy vznikly dublety

http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=6308

Informace jsou starší, jazykáři se zmiňují o kodifikaci, k níž už došlo, ale s poznámkou pro tvar „mražený“.

Další odpovědi
Edison

Jedině zmrazený a mražený.

Kepler

Obojí je správně. https://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=mra%C5%BEen%C3%BD

anonym

Zapomněla vážení, na jahody mražený, na jahody mražený, v igelitu balený. Zdroj: Jiří Schelinger.

mosoj

Já říkám je mráz a ne mráž.

Rokio

Zazpívej si zjenteku píseň Jahody mražený a bude ti vše jasné.

Jinak mrazený se používá v psaném projevu a je to spisovnější výraz. Mražený se obvykle využívá v hovorovém projevu.