moucha

Moje máma mi pořád říká hnusné věci (o kterých nic neví a nejsou pravda) o mém příteli – nemá ho ráda. Co mám dělat?

Jsme s pritelem rok a pár měsíců a za tu dobu se toho událo hodně. Pritel je introvert, s nikym se moc nebavi, je to hodně velký smolař, ale občas má také divné názory. Jeho rodiče ho nikdy v ničem nepodpořili a říkali a říkají, že je v podstatě k ničemu, má jen mě a moje máma ho nemá ráda. Bydli u nas, pomaha mi s věcmi doma, platí nájemné, ale kdyz je doma mamka a já ne, tak nevyliza z pokoje. Minule jsme se hádali a mamka mu sproste nadavala a slysel to, proto se boji konfliktu a nevyleza z pokoje. Mamka na nej furt svadi ruzne veci, ktere vim, ze on neudelal, kdyz jsem s nim byla celou dobu. Nevim, co mam delat, nechci stat proti mamce ani proti nemu. Neustale se spolu proti priteli hadame, rika mi svoje nazory, o kterych vim, ze nejsou pravdive, snazim se ji to vysvetlovat ale vzdy to dopadne tak, ze obe dve brecime a kricime po sobe. Nevim co dělat, zda se s nim rozejit, aby byla stastna a ja nestastna? Jsem stastna, jen se o me asi boji. Tata nas opustil, nema o nas zajem a ona od te doby poradneho chlapa nemela, myslite, ze je toto tim? Nevim, proc se snazi mi do hlavy vstipit jeji nazor. Porad ji rikam, ze jsem moc stastna, s pritelem mame harmonicky vztah, i kdyz se obcas hadame. Moc se milujeme, ale ja u jsem sama vyrizena z neustalych hadek s mamkou a nevim, co mam delat. Uz ani ja nevychazim z pokoje, protoze to bude zase rikat a zase se budeme hadat. Prosim poradte mi, jsem na pokraji psychickych sil. Nemůžu se odstěhovat,jsem ve 4 ročníku na střední škole, neutahli by jsme to. Navic, mamka je sama a nemam na to, nemuzu ji nechat samotnout s mladsi sestrou, ktera momentalne dela problemy..

Nejlepší odpověď
annas

Pokud se nemůžete přestěhovat, navštívit psychologa nebo změnit komunikaci, jak si můžete přečíst níž.

"Vytvořili jste s matkou a manželem/přítelem trojúhelník, který často vzniká v rodinách s nějakým neřešeným problémem – jeden je oběť (Váš manže/přítel), druhý pronásledovatel (Vaše matka) a třetí jim dělá usmiřovatele (Vy). Role jsou trvale přidělené a komunikace se vede takovým způsobem, že se problém neřeší, ale naopak fixuje.

Co radí psycholog Oldřich Matoušek

Je třeba změnit komunikaci v tomto smyu – autor – opět zmiňuje manžel – u vás jde o přítele, ale stejnou situaci.

"Tato taktika by se hodila i u vás: „Mami, to je tvůj názor. Já mám svého manžela ráda, brala jsem si ho dobrovolně a se svým rozhodnutím jsem ještě stále spokojená. Je mi opravdu líto, že ti není sympatický, hodně přeju, aby jste se měli rádi, aby si ho přijala za svého syna. Ale nemůžeme tě k tomu nutit. Nikam nepovede, když se o tom budeme hádat. Když máš proti němu něco důležitého, co by podle tebe mohl změnit, řekni mu to sama. Já můžu být při tom, ale nechtěj ode mně, aby jsem se postavila na tvou nebo jeho stranu. Je to problém mezi vámi dvěma.“

https://zenac­z.cz/ma-matka-nesnasi-meho-muze/

Další odpovědi
koteVbote

kolik já měla konfliktů s mojí maminkou kvůli partnera. a věřte že nikdy a s žádným to nebude lepší. maminka pro vás chce to nejlepší.. jenže to co ona pro vás vidí jako nejlepší se může lišit od toho co si myslíte vy. Vy si v prvé řadě uvědomte že: ona je sama na vaši problematickou sestru (nebo se tak aspoň cítí) a do toho má obavy že váš přítel vás jednoho dne „odvede“ a ona zůstane opravdu sama. (upřímně v případě hodně velkého hysteráku ze strany matky bych tímto pohrozila že se odstěhuju pokud toho nenechá.) když mám bude matka říkat nějaké výtky proti vašemu příteli tak jí na to s klidem odpovězte že tak to vidí ona ale Vy ne a že dokud pomáhá s nájmem a stará se a pomáhá doma tak že může být ještě ráda- že jsou typy co od rána do večera sedí u PC a neumyjou po sobě ani hrnek od kafe.

Mc Merkurion

… ne nadarmo se říká, že tchýně a uzený je dobrý studený (neznám moc tchýní, co by se jim zeťák zamlouval, jo a většinou to platí i obráceně) …

autacek

Odstěhujte se.

Edison

Jednou stejně to rozhodnutí budete muset udělat, jestli je přednější mamka, nebo VY. Je třeba si uvědomit, že mamka tu nebude do konce vašeho života. Takže to vidím stejně, jako Auťáček.

autacek

No jo, to co píše Annas bude „určitě“ fungovat.

annas

Pokud by rada psychologa u vás nefungovala, nesuďte podle sebe druhé.

Dochy

Možná ne, ale za pokus to stojí. Je to víceméně o stanovení hranic, jasné oznámení co hodlám a co nehodlám řešit. Pokud protistrana není úplně mohla by na to reagovat.

annas

Děkuji. Někomu pomůže, jinému ne. Hledala jem v různých diskuzích, n ěnkoho funguje.