Justin1

Mohu se zdokonalit v pohotovosti a improvizaci?

V poslední době se stále častěji setkávám s nutností rychle správně určit priority hned, jak se něco neočekávaného stane, když se právě zabývám něčím jiným a nemůžu mít oči všude, a taky s tím, že chci nějakým podpůrným a uklidňujícím způsobem odpovědět na vyjádření smutku nebo obav z nejistoty, ale neumím si s těmito situacemi poradit a připadám si moc tupý. Jak se zvládání těchto situací mohu naučit?

Odpovědi
NoFear

  1. Zlepši koncentraci, soustředění na přítomnost, okolí a toho, co se právě děje (meditace, žonglování, hra na hudební nástroj, kreslení, koncentrační cvičení spočívající v nepřetržité koncentraci na určitou věc, kde si ji snažíš co nejvíc vybavit/popsat, bez toho, aby ti mysl utíkala někam jinam)
  2. Zlepši kreativitu (nech svou mysl toualt se, něco si představuj, něco hezkého, snaž se představit si něco do detailu, zapoj všechny smysly v představách – čich, hmat i sluch,.., kresli, souvisí to i s 1. bodem. Rad na netu je taky dost)
  3. Zlepši samotnou improvizaci, vyjadřování a pohotovost v mluvě (časté improvizované a tvůrčí psaní nebo různá rétorická cvičení, čtení)
  4. Zlepši své reflexy (kterýmkoli sportem, klidně i posilováním, během anebo sportem, kde je nutná rychlá aktivní reakce… tzn. týmové sporty jako tenis, squash, basket, fotbal. Dobré na cvičení je např. odrážení míčku proti zdi, kdy pak můžeš měnit intenzitu, vzdálenost, přidat další míče nebo zapojit obě ruce. A nikoho k tomu nepotřebuješ. Ale říkám, kterýkoli sport, protože jde hlavně o uvědomění svého těla, toho, co je schopné, podvědomě chápat jak se hýbe, jak je silné, zkrátka jej pravidelně cvičit. A to vše si člověk začíná uvědomovat kterýmkoli pravidelným aktivním pohybem)
  5. Zvyš si i sebevědomí, pokud máš pocit, že je podhodnocenné nebo nereálné nebo se necítíš dobře a hrdě (dělej, co tě baví, něco za co jsi na sebe hrdý = něco pravidelně dodržu/dělejj, někam se posouvej, zlepšuj, plň drobné cíle, které si stanovíš – třeba i denní nebo týdenní. Člověk se pak cítí spokojeně s sebou samým, že něco splnil, je na sebe hrdý)
  6. Zbav se obav (souvisí se 4. bodem, neupadej zbytečně k negativismu a pesimismu. I pozitivní myšlení jde natrénovat. Popřípadě si přečti knihu „Jak se zbavit starostí a začít žít“)

Třetí a čtvrtý bod jsou vlastně o akci a reakci. O tom ta improvizace je. Třetí bod je spíš psychický, čtvrtý tělesný (ale oboje spolu souvisí a oba vychází z mozku).
Psaní toho v sobě zahrnuje víc, než jen, že zlepší improvizaci. Ale i vše, co to obnáší. Hlavně tříbí myšlenkové pochody a vyjadřování. Časté čtení rozšiřuje pasivní slovní zásobu. Časté psaní pak tu pasivní slovní zásobu převádí do aktivní slovní zásoby (slova, která pak budeš používat v běžné mluvě).
Zmiňuju se o tom, protože to je taky impovizace a je jedno kterou impovizaci máš na mysli. Např. jen na něco zareagovat, něco rychle vymyslet, udělat, říct,… je to jedno a totéž.

Neboj se, neplánuj, co uděláš, co řekneš, nepřemýšlej nad tím – obzvlášť v té chvíli, když už máš reagovat (o to dýl ti to bude trvat, něco říct, nějakým způsobem zareagovat), soustřeď se na přítomnost (třeba i za pomocí toho, že se snažíš vnímat dýchání a na nic nemyslet), zapracuj na své schopnosti reagovat, improvizovat, vnímat (to je to soustředění).

Rad na internetu na jednotlivé věci, ve kterých se chceš zlepšit, je spoustu.

elkon

To jsou vlastnosti většinou vrozené. Někomu to prostě „pálí“, jinému ne.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

NoFear

Oprava u bodu č. 6. Má tam být napsáno, že „souvisí s 5. bodem.“

NoFear

K bodu. č. dvě, zkus i myšlenkové mapy, myšlenkový palác a zapracuj alespoň trochu i na paměti.
Logické hry taky nejsou na škodu. Zkus šachy.