Calippo

Mohu prodat darovaný, kolkovaný alkohol ve své prodejně?

Dobrý den,
mám dotaz na zkušené účetní, popř. daňové poradce. Mohu ve své prodejně prodat jako láhev, nebo rozlívaný kolkovaný alkohol, který jsme dostali darem .. cca 30–50 kusů různého alkoholu. Jak to dostanu do účetnictví – darem, nálezem?
Vůbec si s tím nevíme rady. prosím o typy, doporučení, rady .. Moc děkuji

Nejlepší odpověď
Filip84

To si děláš prdel, ne, že to účetní neví!? 🙄 To je nesmysl! 🙃👿

I.Prodej to v hospodě, tam na to máš koncessovanou živnost, ne? 🙄
II. Prodej to v rámci obecné licence na příležitostný prodej alkoholických nápojů ve smyslu ustanovení § 14 odst.2 zák­.o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek. Musíš však splnit podmínky, které na takový prodej klade ustanovení § 14 odst.2 cit­.zákona, a k tomu oznámit předepsaným postupem na předepsaném formuláři celnímu ouřadu, který je místně příslušným správním orgánem ve věci správy daně na tomto formuláři: https://www.cel­nisprava.cz/cz/da­ne/spotrebni-dane/lih/Infor­mace/Informace_17_36558_­priloha.pdf
III. Vyřiď si koncessi na prodej alkoholu s obsahem ethanolu větším, než 15% objemu. Tak „alternativní“ obchod to, asi, není, když tam chceš prodávat flašky lahve, ne? A v normálním obchodě nemáš placatici!? 🤷🏽‍♀️🙃

https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2017-65
https://alkoba­zar.cz/prodej-alkoholu/

Další odpovědi
elkon

Typy čeho, nebo tipy?

Drap

Tak to bude problém. Nemůžeš prodávat alkohol kromě specializovaných prodejen. Nesmíš ho ani koupit v maloobchodní síti a doklad dát do účetnictví. Kdyby se jednalo o stůl, tak to neni problém, lze použít jako dar, nebo i z vlastních zásob. Bohužel u alkoholu nic takového nelze.
Prodat to na černo ti nemohu radit a riziko neseš pouze ty.

Pepa25

Upřesnil bych Drapovu odpověd v tom smyslu, že alkohol může prodávat kdejaký stánek, ale je potřeba koncese: https://www.prodej-ready-made-spolecnosti.cz/ak­tuality/14-koncese-na-prodej-alkoholu-lihu/ Jednorázový prodej je proto problém. Doporučuju na láhve nalepit vlastní reklamu a rozdat.

Filip84

Pepa: Tos měl dát ale jako odpověď, ne? Protože, sorry – jako, to je něco úplně jiného, než co si Drap, zase, myslí! 😃

Drap

Nebyl jsem si jist, tak jsem se předem informoval u odborníka, který se v tom vyzná. Zkrátka nelze.

Pepa25

Drap: Co kdybyste raději aspoň jednou uznal, že jste napsal hloupost? Vždyť by vás neubylo …

Drap

Filip opět vaří z vody, aniž by tušil o čem píše- Toto je znění jím citovaného odstavce příslušného zákona:
Podle ustanovení § 14 odst. 2 zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek lze však lihoviny v rámci příležitostného prodeje prodávat pouze na ochutnávce lihovin, výročním, farmářském a tradičním trhu, veřejnosti přístupné slavnosti, tradiční, kulturní, taneční a jim podobné akci, čímž se dostáváme k výše zmíněným trhům a jiným podobným akcím
Jak každý soudný pozná, nemá to nic společného se zanesením alkoholu bez dokladů do účetnictví.

Pepa25

Filip odpověděl naprosto přesně, včetně odkazu na formulář, kterým se taková akce hlásí …

Filip84

Pepa: Ztrácíš čas, vysílá na poněkud odlišné frekvenci. 😃

Drap

Napíši občas hloupost, jako snad každý. V otázce nejde o to jak prodat, ale jak alkohol dostat do účetnictví. To, že alkohol může prodávat každý stánek s tím nemá nic společného. Je na vás zda budete věřit či ne, ale neni způsob jak alkohol z neznámého zdroje zanést legálně do účetnictví.