ZdedekZ

Mohu použít ke zvýšení vodivosti při elektrolýze vody NaOH?

Odpovědi
aliendrone

Ano, dokonce je to obvyklé. Podle mne v podstatě můžeš použít jakoukoliv látku s iontovou vazbou rozpustnou ve vodě. V malém množství pochopitelně, protože když třeba použiješ mnou zmíněnou sůl (v předchozí odpovědi), tak se ti bude vyvíjet na anodě i Cl2. (v nepatrném množství pro účely elektroplyn.ge­nerátoru zanedbatelném – tedy pokud to s tou solí nepřeženeš, dává se jen špetička).

Ovšem STEJNĚ by mne zajímalo, PROČ se tam dává sůl, když z chem. rovnice by měla probíhat jen reakce iontů Na+ a Cl- ?(které jsou nositeli nábojů)? A proč se při tom vyvíjí i kyslík (a to spolu s vodíkem značně větší měrou, než když něco na zvýšení produkce plnů/vodivosti roztoku nepoužiješ)? To jde o 2 reakce najednou, přičemž ta se solí nějak katalyzuje to „čistě vodní“? Copak na to náš (is)chemický stehnolog Kepler? ;) :)

aliendrone

Taxemnatopřišel! (nedalo mi to, a byl jsem ukrutně zvedaff) ;) :)
Ta sůl se tam dává proto, že se z ní vytvoří NaOH (chlor po chvíli vybublá) a ten pak zajišťuje vodivost >>

… V případě vody podléhají elektrolýze pouze oxoniové kationty a hydroxidové anionty pocházející z vody, kde jich moc není (jen ty, které vzniknou autodisociací vody), a roztok proto není příliš vodivý.

Zato roztok hydroxidu sodného vede elektrický proud výborně, neboť je v něm z tohoto hydroxidu velké množství sodných a hydroxidových iontů. Takto probíhá elektrolýza až do chvíle, než je spotřebována všechna voda v roztoku."

Prostě množství NaOH zůstává stejné, neodchází jako Cl2 (pouze se s postupným rozkladem vody zvyšuje v roztoku jeho koncentrace). Tak protoč. ;) :)

ZdedekZ

Perfektně vysvětleno, pochopil, děkuji. Intuitivně jsem si to myslel. Zcela hypoteticky by se tak dal vyrábět sodík? Potom nalitím vody do sodíku, by se vyrobil další vodík.8-) Ještě jednou děkuji. Nemohl byste se mi ozvat na mail zdenekhokl@gmail.com. Měl bych pro vás nabídku.

Dochy

Alien, Kepler: Předpokládám, že prakticky dochází k elektrolýze té přidané látky (Např. NaCl) s tím že produkty reagují s vodou a vyloučí se O2 na jedné a H2 na druhé straně. Je to „tak nějak“ nebo jsem mimo?

Kepler

alien: souhlasím, ke zvýšení vody se může použít jakákoliv látka rozpustná ve vodě, schopná disociace na ionty. Tzn. že třeba alkehól nee. Podmínkou je, aby elektroda byla odolná třeba tomu alkalickému prostředí, takže hliníková taky nee. Kuchyňská sůl a jiné neutrální soli mohou být, fungují ale jen jako prostředník na elektrodách a nespotřebovává se. Vysvětleno zde: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Elektrol%C3%BDza, odst. 2.2.