AdinaManon

Mohli byste mi prosím poradit ? Nevím, jak dojdu k výsledku…

Jaká je frekvence otáčení kol automobilu, který se pohybuje rychlostí o velikosti 90 km/h, je-li průměr kola 60 cm ?

Mělo by to být podle vzorečku : f = v /3.14 x d =

Odpovědi
gecco

A proč do toho vzorečku nedosadíš???
Akorát si dej pozor na jednotky dosazovaných veličin, ať ti nevyjde ´hausnumero´…
😉
Mimochodem

  • frekvence (f) – je počet cyklů (v tomto případě počet otočení kola) za jednostku času (běžně se používá sekunda)
  • rychlost (v) – je rychlost pohybu (vozidla)
  • průměr kola (d) – určuje jeho velikost (i obvod)

Pepa25

Moc pěkný příklad, k takovým nejsou potřeba žádné vzorečky jen logika (např. i o půlnoci by měl každý vědět, tak se počítá rychlost, když je v KM/HOD 😉 …
Bych si asi spočítal dráhu jedné otočky (přes obvod kruhu), vyjádřené v metrech. Pak bych spočítal čas, za jakou tuto dráhu při zadané rychlosti (pozor převést na jiné jednotky – m/s nebo m/min) urazí. No a převrácená hodnota času je frekvence (buď za sekundu nebo za minutu).