Mr.KerryN

Kolik si vydělává architekt, jak soukromý, tak ve firmě?

Často prý kvůli platu hodně lidí odchází.

Nejlepší odpověď
Mc Merkurion

… od nula a plno dluhů po milióny …

Další odpovědi
Drap

Jak který architekt a jak v které firmě. Ten mizerný pracuje třeba za o málo více, než je nízká, nebo nejnižší mzda, ti dobří vydělávají také třeba statisíce měsíčně.

marci1

Průměrný plat: 23 414 – 42 731 CZK
https://www.pla­ty.cz/platy/sta­vebnictvi-a-reality/architekt

nyjono

To nelze určit. Stejně jako v jiných povoláních, je to velmi rozdílné.
Od průměrného až nízkého příjmu (cca pár tisíc Kč) po velmi vysoký příjem.(cca několimk set tisíc Kč)
Záleží na tom, jestli je zaměstnanec, jestli je zaměstnanec v úspěšné a zavedené firmě, jakou tam má pozici, nebo jestli pracuje sám na sebe a jak je šikovný a pracovitý.
A často neodchází kvůli platu. Většinou odchází kvůli jiným lidem.

Mr.KerryN

mohu se zeptat a vyplatí se tedy studovat architekturu, mě táta říká že bych měl vždycky mít plat minimálně 40k, ale to architekt nesplňuje, tak mě zajímá jestli se nemohu dostat do nějakých finančních tísní a jestli je to finančně dobrá práce (samozřejmě mě baví navrhovat domy, ale nevím jestli by mě to dobře uživilo)

Mr.KerryN

Vím že platy.cz mají nějaké informace, ale podle zkušeností nejsou vždy 100%, např. doktoři zde mají 70k za měsíc, ale díky přesčasům a takovým věcem mají prý až 120k. Takže bych se chtěl zeptat nějakého architekta kolik vydělává ve firmě, ale hlavně soukromě. (v ČR)

Bobek 2

Spousta architektů dělá na volné noze nebo na smlouvu o dílo, a i pokud jsou v pracovním poměru, tak může být statistika značně zkreslená tím, že si většinou asi nevykazují tolik hodin, kolik skutečně pracují, ale tolik, aby to pro ně i pro firmu bylo co nejvýhodnější. Architektonické ateliéry asi většinou nebudou fungovat jako nějaký úřad nebo běžná výrobní firma. A cenový rozptyl je ohromný, podobně jako u programátorů – kteří třeba za e-shop na dálniční známky, jaký by pár študáků naprogramovalo za týden, málem dostali půl miliardy.

Mr.KerryN

A nevíte co je lepší právník nebo architekt? Rozhoduji se mezi těmito 2 obory.

Mr.KerryN

Už nereagujte na otázku..