MasterGames

Mohl by mi prosím někdo vysvětlit, co jsou to hláskové změny?

Pořád to nechápu :(

Nejlepší odpověď
annas

Hláskové změny souvisejí s historickým vývojem. Tehdy došlo k různým změnám. Zanikly jery, nosovky, došlo k tzv. stahování, přehlásce, úžení atd. Podrobně se s tím setkáte až na vysoké škole .

Otázka je příliš obecná, navíc hláskové změny se probírají během výuky, češtiny. Nvím, do které chodíte třídy, co jste se už učili. Čemu přesně nerozumíte?

hláskové změny = za určiltých podmínek se mění hlásky. Souvisí s jejich postavení ve slovech. Něco jsem vám naspala, ale je toho mnohem víc.

Během vývoje došlo ke změnám . Něco jsem napsala, nedá se všechno vysvětlit, opakuji, nevím, co znáte. Jinak je třeba dobře poslouchat mluvený projev s citem, nekomolit výslovnost. Třeba při četbě poznáte různé tvary, a uložíte si je do paměti.

1. při odvozování – změny souhlásek – při stupňování – původní historické změkčení kmenové souhlásky – přípona byla jen „í“ na rozdíl od 1. stupně Ý".
h – ž – drahý – dražší – původně byl 1. stupeň jen draží – později kvůli rozlišení od slovesného tvaru došlo ke změně.
k – š – vysoký – vyšší;
d – z – snadný – snazší
ch – š – tichý – tišší
z – ž – blízký – bližší

2. při odvozování krácení a dloužení samohlásek
list – lístek – dloužení
létat – letadlo – krácení
sud – soudek – střídání
zpěv – zpívat – ě v í

3. při výslovnosti – zřejmě znáte pojem hlásková spodoba

slovo shoda – moravská výslovnost je /zhoda/ neznělé „s“ se přizpůsobuje znělému "h , u české výslovnosti je to naopak. – /schoda/

4. zdvojené souhlásky – ranní x raný, ne-jasnější x nej-jasnější, bez-zubý atd.

V odkazu najdete všechno, co se učí na základní škole v souvislosti se střídáním hlásek. Navíc všechno se nedá vysvětlit písemně, výhodnější je vysvětlit ústně.

https://koleso­vice.webnode.cz/new­s/stridani-hlasek-pri-odvozovani/