autacek

Mohl by být příčinou zříceného mostu i přetížený český kamion?

https://zpravy­.aktualne.cz/zah­ranici/online-janov/r~896744­c09fb211e8b3e20cc47ab5f1­22/

Otázka je pouze teoretická, zda-li váha jednotlivého vozidla může výrazně ohrozit statiku stavby.

Nejlepší odpověď
Ušel ventil

Ne
Už tomu samému konstruktérovi spadl most ve Venezuele
Problém s Morandiho (konstruktér) mostem je ten, že místo závěsných lan z kovu je použita konstrukce z betonu. V šedesátých letech se nepočítalo s tím, že beton degraduje a může se pak zhroutit. Před padesáti lety se neomezeně věřilo v předepjatý beton. Jenomže s neustálými vibracemi od dopravy beton praská a vlhký vzduch se dostává k oceli, která oxiduje. Z tohoto důvodu most potřebuje vždy velkou údržbu, kterou nedělali.
Navíc když byl postaven, nebyl koncipován na neustálý provoz tak těžkých vozidel,“ řekl bývalý janovský radní Gianni Vassallo

Další odpovědi
orestez

Ne nemohl. Ani teoreticky. Zas.aný most s jejich přezdívkou „nemocný most“ je prostě stavební zabiják. Každá stavba jednou spadne. Chytrácké řeči o přetíženém českém kamionu si nechejte pro horší lidi. Ne, ten most ze 60 let byl dávno špatný a rekonstrukce mostu by stejně životnosti ve zkratce, aby splňoval naše podmínky, nepomohla. Nelze tento typ mostů rekonstruovat. Co tam chcete dělat? Měnit beton na shnilou armaturu?
Našemu řídiči přeji ať je v pořádku a ať popovídá se svým hororovým zážitkem, abychom si nemysleli, že jsme na světě proto, aby se nám nic nestalo, když pracujeme.

Drap

V kritickém momentě může částečně ohrozit i váha několika kilogramů. Taková stavba by však dávno měla být mimo provoz. Takováto úvaha, že český kamion mohl ohrozit statiku je zcela zcestná.

Mc Merkurion

… čistě teoreticky: může, ALE, je vždy poměr přetížení k počítanému zatížení >>> jestli ti přes lávku, kde je počítáno s osobákama, přejede tank, je jasné, že spadne, přestože třeba náklaďák udržela, u těchto velkých mostů je počítáno s přistáním boingu (je to přeneseně, prostě, několikanásobné přetížení a všechna auta naráz zastaví, s tím vším se počítá) … vše ale funguje, když se udržuje, Itálie sama osobě je ve stavebnictví fenomén, stačí si vzpomenout na přehradu Vajont ( https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Vajont_(p%C5%99eh­radn%C3%AD_hr%C­3%A1z) ) … no jo, chybama se holt člověk učí … šlendrián se šizením je všude ve světě, a zde šetřením (a údajně zdůvodňováno pozdější bezúdržností) byl použit předpjatý železobeton, dnes se již ví, že je to špatná varianta, jelikož čas ukázal, že beton časem praská a obnažuje železo a to koroduje …

mosoj

Nějaké kilo bod zlomu překročilo, ale čí to bylo ????

Spěch a honba za mamonem na úkor bezpečnosti. Toť ten náš vyspělý kapitalismus. Takovéto havárie bohužel nejsou ve světě ojedinělé.

Roman71

Řidič toho českého kamionu byl žel ve špatnou dobu na špatném místě..
Že by mohl být příčinou pádu jeden přetížený kamion, o tom bych nespekuloval.

klumprt

Mohl být tím posledím impulsem ke zhroucení mostu, který se kontinuálně rozpadá desítky let. Nebýt českého kamionu (nebo jiného iniciátoru), tak to zhroucení mohlo přijít třeba o 30 vteřin později, až třeba s nějakým polským kamionem.

Dochy

Mohla to být poslední kapka, ale rozhodně bych nevěřil tomu že bychom ho mohli označit za viníka.
Kouknul jsem na ten most, resp. dopravní značení na mapách. Není úplně jednoduché najít s jistotou nějaké omezení, ale našel jsem značku omezující rychlost na 60 a zakazující předjíždění obojí pro vozy nad 12t. Tak není moc pravděpodobné že by někdo zakazoval jízdu těžších vozů přes tento most. Při rozměrech toho mostu pravděpodobně i běžný vítr dokáže přidat zatížení odpovídající několika tunám.

led

Predbiehate znalecké výsledky šetrenia príčin zrútenia mosta.
K rôznym dohadom fantázia, hlavne vďaka médiám, medze nekladie.

Možná príčina zrútenia mosta je mucha…
Mucha jedna! Nie český kamión je na vine,
ale tá mucha letiaca nad ním až z Čiech si konečne chcela oddýchnuť a práve tam na moste si sadla na auto. Predsa len keby aspoň bola nehybná, ale ona sa pri tom hýbala a zmenou svojho ťažiska narušila statiku už poškodeného mosta.
…je to rovnako scestné ako mnoho iných mediálne šírených príčin, aj tu.

dubraro

Ano, i. Kromě všech dalších vlivů, od zanedbané údržby po úder blesku do nosné konstrukce. V tu dobu bylo na mostě několik kamionů, byla špička a hustě pršelo a po mostě se pohybovala pomalu jedoucí kolona.

dubraro

ušel ventil:
Ten most ve Venezuele byl nad mořem a spadl proto, že do pilíře narazil tanker. Bylo to pár let po stavbě mostu, takže tam ještě zanedbaná údržba nemohla hrát roli.

Mc Merkurion

… ne, ale spadl stejnému konstruktérovi, a na náraz tankeru měl být dimenzován …

orestez

Kdo mu za to dal 2 zajímavé otázky? To neřešíte? Jste tak chytří, abyste důvěřovali cizím mostním stavbám? Odpovězte, jak by na plné vytížené silnici , možná plné kamionů, kde je to opatřeno místními předpisy, mohl 1 kamión naložený do hmotnosti od 3,5 do 7 tun zbortit tak skvělý most?

orestez

Ušel ventil, tak tak, jak píšeš. A já, zlehčování stavebních situací, všude, nejen v Janově, i u nás spadl most, největší opovržení technickými parametry, všeobecně na to všichni serou. Projektanti už nejsou, mladí kolem 30 let sice obehaji stavbu ale jejich cíl není propočítat korodování skrytých nosných ocelových výztuží a hlavních viditelných lan či čeho, aby dnes určili, že ta mostní konstrukce umírá, že tam půjde o životy. Tito chtějí v pizze rybu, kdy se vyspí.