Lucy0402

Měsíc do maturity, co mám dělat?

Zdravím! Ústní maturitní zkoušky mám za měsíc a upřímně…nervy mám v kýblu. Snažím se aspoň každý den udělat něco málo, pročíst si otázku, nebo cokoliv. Hlavně abych udělala něco každý den. Ale pořád mi přijde že neumím nic. Četla jsem různé diskuze atd. o tomhle tématu a většinou mě to uklidní. Ale pak zase přijde ta úzkost a já s tím neumím moc pracovat. Celý 4 roky jsem se neučila nějak extra dobře, na nějaký předměty jsem úplně kašlala, ale není to tak že bych to měla úplně na háku, tu maturitu chci mít. Poslední asi měsíc se snažím dělat maximum co ten daný den zvládnu, ale neumím pracovat s tím strachem. Nepotřebuju 1 nebo 2, stačí mi 4, hlavně abych prošla.
Máte nějaké typy na to jak zvládat tenhle stres nebo úzkost před maturitou? Přijde mi že kdybych se tolik nestresovala, učení by mi šlo líp.
Hezký den :)

Nejlepší odpověď
orwell

Co bys chtěla dělat? Se učit, se učit, se učit. Tyhle pocity měla většina z nás. Je třeba naučit se s tím žít a nepropadat panice. Dávno je známo, že čím více času máme na nějaký úkol, tím více se naše úsilí blíží nule. A čím více se zbývající čas blíží nule, tak naše úsilí konverguje k nekonečnu. To je takovej přírodní zákon, s tím nic neuděláš.
Takže makej a nerozptyluj se nějakými poraženeckými myšlenkami.

Další odpovědi
Disraeli

Hvězdy září v září. ;)

Pepa25

Jet podle plánu (není třeba jet „na doraz“, spíš mít plán nastavený tak, abys do maturity prošla všechny otázky). Uklidňovat se tím, žes udělala, co dokážeš (pokud některý den plán nesplníš, tak ho dohnat následující).

Filip84

To, co popisuješ, je, s největší pravděpodobností (diagnostikuje lékař!), nějaká úzkostná porucha, jako důsledek nezpracovaného úzkostně inhibovaného temperamentu. Ty s tím nemůžeš udělat vůbec nic: potřebuješ odbornou pomoc, anxiolytika, (s největší pravděpodobností) antidepresiva a psychotherapii. Za měsíc se to opravdu „nesfoukne“! 🙄

Je to typická ukázka života úzkostných lidí: obsese – kompulse. Dostaví se obsese: za měsíc máš něco, to nezvládneš! Jdeš pro kompulsi: přečteš si „různé diskuze atd.“ Dostaví se úleva. Obsese se vrátí. Znovu nastoupí kompulse: začarovaný kruh. Jako alkoholik: napiju se – je mi dobře. Vystřízlivím – je mi blbě. Tak se znovu napiju … Časem potřebuju víc a víc – víc ethanolu, častější dávku ethanolu, etc. etc. etc. Princip je naprosto shodný.

Řeší se to tak, že se obsesi postavíš čelem, tak jako – lidově řečeno – jí „rozhodíš sandál“. Ovšem, jak říkám, sama na to, s největší pravděpodobností, nemáš a za měsíc se to fakt neudělá. 😅

A, ano, ještě je tu jedna alternativa, ačkoli velmi nepravděpodobná: jestliže se Ti ty „stresy“ normálně nedostavují, z jiných příčin, dostaví se pouze u něčeho „důležitého“, jako je maturita: máš nízkou frustrační odolnost. Prostě se máš moc dobře. To bývá, dá se na tom zapracovat, ovšem za měsíc toho až tak velice moc taky nezmůžeš. 😅

cappuccino

Ver tomu, ze ostatni studenti prozivaji totez, nekdo vic, nekdo min. Mela by sis rozplanovat tyden, samozrejme se kazdy den ucit, opakovat, ale taky mit par hodin dusevniho odpocinku, ktery stravis nejlepe venku na kole, plavanim, pokecem s kamaradkama atd.
A hlavne mysli na to, jak to bude krasne, az bude po maturite, jak se ti ulevi, jake te cekaji prazdniny.
Kdyby se nahodou stalo, ze bys to nezladla, tak mas jeste druhou moznost si maturitu zopakovat. Vzdycky tady nejake vychodisko je!
A to, ze si myslis, ze mas v hlave prazdno, je dobre znameni!!
Drzime palce!!!

Rokio

Učit se, učit se, učit se.

Tonda Káňa

Prostě makej a uč se. Nicméně jak říkáš, hlavní je prolézt a udělat to, na maturitní vysvědčení ti nikdo nikdy koukat nebude. Já se na to moc neučil a udělal jsem to, ale jen s odřenýma ušima 😁😁

Nicméně to tak hrozný nebylo, neudělaj to fakt jen ty největší paka…

Ametyst

Nauč se dýchat, aby stres povolil:
„Můžete si třeba lehnout na záda, položit si ruce na břicho, soustředit se na svůj dech a dýchat do břicha, pozorovat, jak ruce stoupají a klesají. Před zkouškou už pak jen v sedě na chvíli položit ruce na břicho a párkrát se do břicha nadechnout a volně vydechnout.
Pokud chcete zkusit vyšší úroveň, můžete s nádechem napnout svaly v celém těle a s mohutným výdechem všechno napětí „vyhodit“ z těla ven a svaly uvolnit. Opět několikrát za sebou. Čím dříve se cvičením začnete doma, tím větší bude mít před zkouškou efekt. “

da ny

Od září 2023, se denně intenzivně učit.
Stres z maturity mívají jen ti, kteří si nevěří i přes výborní studijní
výsledky 😉
Nebo „lemplové“, kteří si uvědomují, že nastal den „výplaty“, za 4 roky.
Hezký den!

nosoboy

Prostě se uč :)))))
Ale věřím ti, to dáš!

Marcel 432

Když na tebe přijde ta panika, zkus se několikrát VĚDOMĚ A SOUSTŘEDĚNĚ zhluboka nadechnout a pomalinku vydechnout. A zařadit do denního programu si několikrát denně tak na 5 minut zacvičit jako v těláku při rozcvičce. Držím palce, to dáš!

aliendrone

Filip84>>> Psychofarmaka mohou pomoci, ale uvaž, že dnes je lékaři rozdávají jako lentilky. Takovou věc svěřit mentálovi NENÍ DOBRÝ NÁPAD.

Dnes je středa (bojim), půjdu do školy (bojim), potkám školníka (bojim) a spolužáky (bojim, bojim)… Před obědem má vyzobaný měsíční příděl. Dál snad nemusím pokračovat, generace Z a následující (nulová psychická odolnost). 😂

Filip84

aliendrone: Jakmile někdo funguje v režimu obsese – kompulse, což frajerka funguje, hrozí mu velký průser. Co mám posuzovat? To, co Ty píšeš, není má věc. 🤷‍♀️ Vždyť to tam píšu, že je možné, že je naprosto zdravá a v pořádku, akorát má nízkou, nebo spíš žádnou, frustrační odolnost.

Však já vím, že ti sráči tak dneska fungují „normálně“. A to, jako, když bude většina nosit na hlavě kohouta, i když jim sera za krk a klove je do čela, tak mám říkat, že to je cool a sexy jenom proto, protože jich to nosí hodně!? Kurwa drát, kohout na hlavě není cool! Frajerka s kohoutem na hlavě fakt není sexy! 🙄

Skládal jsem učňovský zkoušky, třikrát jsem skládal zkoušky na řidičák (ne, nejsem lofas, ale mám tři skupiny), jedenkrát jsem skládal zkoušky na profesák, mám za sebou troje psychotesty, zkoušku z techniky administrativy a nikdy jsem takhle nevyšiloval! 🙄 A to já fakt nejsem nějaký kliďas, nebo jak to říct. A to o něco šlo, jeden řidičák jsem, svýho času, dělal přes ÚP, kdybych tu zkoušku nesložil, další si musím zaplatit, a kdybych to vůbec nedal, tak to musím celý zaplatit, a když uvážíš, že ten řidičák stál, tehdy, cca co dneska, a že to je dlouho, tak to byl ranec peněz!

Jim jde o hovno, furt je něco stresuje, furt jim něco není Recht, furt maj na něco názor – v hlavě úplný hovno! 😂 Ale to není normální, respektive, není to fysiologické. Furt se na něco vymlouvají, ať se klidně vymlouvají, ale ať si pak nestěžuje, až bude „komtessa“ s „baronama“ vyřvávat z okna „pane, pojďte nám otevřít, nám se zabouchly dveře a tady není klika!“ 🤪😅

cappuccino

@Filip84: Chtelo by to trochu EQ!!
Tyhle stavy pred maturitou nebo jinymi zkouskami jsou normalni. Rozdil je v tom, ze drive jsme si sve obavy sdelovali mezi sebou, dneska mame internet!
A ze jsou holky trochu uzkostlivejsi nez kluci, je taky normalni.
Ted je to maturita, pak to budou statnice, prijimaci pohovor atd. Clovek zraje vekem, ale nech ho zrat! Nemuzes ho naladovat praskama!

Filip84

cappuccino: Já nikoho „naládovat práškama“ nechci, a ani nemůžu: kdybych chtěl, studoval bych medicínu. 🙄 Já jenom poznám obsedantně – kompulsivní modus operandi myšlení. A vím, jak nebezpečný může být. Proto ji na to upozorním.

Nevím o ní nic, však to tam píšu: pokud je to jenom skrze věci, jako je maturita, dejme tomu nějaké státnice, atp., může jít jenom o nízkou frustrační odolnost – nic víc, nic míň. Ale nemusí, to ať si frajerka, jako, posoudí sama, jak na tom je. Nebo neposoudí, protože „blázen neví, že je blázen“ (obrazně řečeno). V každém případě to už není má věc, že.

Tonda Káňa

„Blázen neví, že je blázen“ 🤣🤣

Jak ironicky to od tebe zní… 😘👍

Tonda Káňa

Filipe84, to, co slečna popisuje je naprosto normální u lidí, co maturují. Ty jsi asi nematuroval, takže to neznaš.

Nebo jsi „Übermensch“ … 🤪🤪🤪

Pepa25

Káňa: přesně tak. Filip někde slyšel o OCD a teď ji diagnostikuje všem na počkání. Nejen trapné, ale i nebezpečné. Maturovat samozřejmě maturoval, ale do druhých se vcítit neumí.