Kelt

Mělo zaklínadlo význam psychologický nebo to určovalo čas?

Když vařila nějaká osoba – čarodějnice, třeba lektvar, tak míchala a přitom říkala nějaká slova. Měla ta slova nějaký psychologický význam, že člověk uvěřil v účinnost léku, tedy placebo efekt, nebo šlo o časový interval , aby do roztoku přešlo co nejvíce účinné látky? Děkuji

Nejlepší odpověď
annas

V. Machek v Etymologickém slovníku vysvětluje původ slov takto

čarovat, čaroděj, , čarodějnice – původ od čáry na zemi, též kruhu, který měl magickou moc. Takže čarovat, čárovat = dělat magické kruhy, věštit, hádat třeba i podle čar na dlani

Kruh je uzavřený – ochrana proti vstupu zla, symbol nekonečnosti. Často se zobrazoval jako stočený had zakousnutý do svého oceasu.

Čaroděj i čarodějnice byli původně hodnoceni jako záporné postavy – např. travičky,. uměli zaklínat,. tedy jko kouzelník, černokněžník , ježibaba a atd. Proto byli často upalováni.

Viz čarodějnické procesy v Losinách – Václav Kaplický Kladivo na čarodějnice.

Čarodějnice byly nadané určitou mocí,. Tyto ženy bývaly léčitelkami, znaly různé byliny, vařily si z nich lektvary, které zpočátku jen jim, ale později i jiným, prospěly, ale i v případě potřeby ubližovaly.

Protože znaly bylinky, sbíraly je o svatojánské noci,. často pomohly třeba proti nachlazení, zažívání atd. Jejich pověst se šířila. Zvláště, když pronesly určité zaklínadlo, které mělo sílu bylinek posílit v dobrém zlém.

Lidé věřili, že jim bylinky od čarodějnic pomohou.

Stejně dnes se objevují „čarodějnice“, které léčí bylinkami, protože bylinky opravdu pomáhají. Příroda přece uzdravuje.

Ale roli hraje čas. Léčím se bylinkami, opravdu pomáhají, jde to ale pomalu. Také záleží na jejich množství . . Zpočátku se objevují často negativní reakce, ale je to známka toho, že se v těle něco děje. To je negativní jev, který se ale změní v pozitivní.

Zřejmě čas hrál i roli i v minulosti. Zřejmě bylinka hned nezabrala, jindy velké množství ublížilo Takže úloha sehrála víra, ale i čas.

I dnes se používá „magie kruhu“. Třeba kyvadélko, které podle toho, zda se točí vlevo e či vpravo,. pomáhá určit účinek bylinek.

Je něco mezi nebem a zemi, i když esoterika je zatracovaná.

Další odpovědi
led

Väčšinou zaklínadlo plnilo funkciu manuálu, čítanie kuchárskej knihy…
Použitím určitých slov a ich vzájomným spojením si čarodejka pripomínala prípravu čarodejného nápoja, mastičky a použité prísady aj so spôsobom úpravy a potrebným časom ich prípravy.
Prirodzene spôsob čarodejného zaklínania a použité výrazy boli volené tak, aby im nezasvätený záujemca nerozumel a pôsobili tajomne.

Nie všetky čarodejnice a čarodeji boli podvodníci. Mnohí boli znalci prírody a liečby.

Kepler

Bosorka buď věřila, že zaklínadlo je nutné, aby vše fungovalo, nebo to přidávala pro efekt tajemna před svědky. Když budu vařit netopýří křídla, hymen panny a roh jednorožce bez keců, dostanu blivajz. Když to okecám, dostanu lektvar sice bez účinku, ale kouzelný. Ale ano, placebo efekt se může dostavit, stejně jako u homeopatik. Víra tvá tě uzdraví. 🙂

Kepler

led: vy se nějak vyznáte…začínám mít jisté podezření 🙂 Polreich se má ještě co učit!

led

A to sa k tejto otázke ešte nevyjadrila čarodejka Jájedinájedině­jánejlepšíjedi­nějámampravdu