Gestas

Měli jste za minulého režimu nějakého známého či spolupracovní­ka,o němž se po revoluci zjistilo, že spolupracoval s Stb?

Nejlepší odpověď
led

Prečo až tak neskoro? O mnohých sa to vedelo aj predtým.

Další odpovědi
autacek

O mnohých se ví, že byli přímo agenti, ne jen spolupracovníci, no a dokonce si je dnes volíme za předsedy vlády. Tak že jestli dřív nějaký kolega donášel.. kálí pes.

da ny

Ano. Věděli jsme to o nich před revolucí.
Ti, kteří byli v C. seznamu po revoluci v tom často byli nevinně (ani o tom nevěděli, třeba jen vycestovali na „Západ“.).
Není spolupráce, jako „spolupráce“ Kdo nezažil, nepochopí.
Vždy se najde někdo, kdo někomu „donáší“ neb z prospěchu leze do zadele- Dnes, stejně jako před 50, 100 nebo 300 a více lety
Dnes je to většině lidí „ukradené“. Co bylo, je pryč. Každý to posuzuje z jiného úhlu pohledu
Znala jsem šéfa StB (kontrarozvědka) v jednom krajském městě. Byl to slušný člověk, nikomu vědomě neublížil, nikoho nemlátil, nikoho nezabi, nikoho neokradll. Byl oblíben v kapele, v mysliveckém spolku i v zahrádkářské kolonii :). Mnoha lidem spíše pomohl (i zlehčit dopady)..... Těsně před r. 1989 šel do důchodu.

Jak píše autácek: „Tak že jestli dřív nějaký kolega donášel.. kálí pes.“

aliendrone

Jejda, já bych mohl vyprávět. Nejde ani tak o ty bonzáky, o kterých se to „obecně vědělo“ (typicky – domovní důvěrníci), jako spíš o ty, o kterých se to nevědělo a člověk by to do nich ani neřekl. Takoví nadělali nejvíce zla.

Jen se musím smát komentáři da ny „o SLUŠNÉM estébákovi“. Už jen z toho, že před 89 šel do důchodu (z funkce náčelníka krajské správy) je NAPROSTO JASNÉ že byl na vnitru už za Stalina, přežil čistky po 68 roce… ROFL!!!

Milá dámo, Vaše tvrzení je podobné, jako tvrdit, že se celý den, celé měsíce, roky a desetiletí válím v hnoji a PŘESTO stále voním po růžích!! Je vidět, že jste NIC nezažila a proto se nedivím, že z pohledu člověka praxí neotuženého tvrdíte podobné nesmysly. I když chápu, že z Vašeho úhlu pohledu se to tak může jevit, jsem si JISTÝ, že byste změnila názor po pár minutách výslechu u dotyčné „slušné estébácké šajby“.

Jinak také souhlasím s autáčkem – když se mělo věšet a střílet (protože VŠE bylo čerstvě v paměti, nedalo se okecávat!), tak prase Havel (kterého podezřívám ze „spolupráce“ – bohužel bez důkazů, pouze indicie) měl plný požerák „pravdy a lásky“. O to trapnější mi přijde, začít prát skoro 30 let po revoluci minulost. Inu – můžme se alespoň z toho poučit „na příště“… ;) :D :D

Kryšpín

Nemohu posoudit, ale záleží, zda donášel, žaloval, vyzrazoval,, práskal, šéfoval, neb byl pouze veden. Rovněž zda, byl tajný spolupracovník, informátor, ideový spolupracovník, kandidát agenta, důvěrný stykač, důvěrník, nebo agent A.

Každý občan si uvědumuje, že žádné zřízení a jeho policejní složky se bez spolupracovníků neobejdou, jinak by byla úspěšnost policie minimální.

Jinak, každý občan starší 18 ti let může být spolupracovníkem BIS. Takového spolupracovníka občana je povinna BIS chránit, neprozradit jeho inteditu před újmem na zdraví, cti, majetku a.t.d. Možná mají někteří za dobrý výkon i odměny.