Tinka

Měli jste rádi Václava Havla?

Václav Havel byl 1. Českým prezidentem a s Tomášem G. Masarykem nejvýznamější prezident v našich dějinách. Někteří ho rádi nemají a někteří ho chválí..můj názor na to je tento: kdo o něm chce říkat hnusné věci, tak at si je říká až bude mít tak dobré vzdělání jako on a dotáhne to tak daleko jako on..chtěla bych vědět i váš názor..děkuji za odpovědi

Nejlepší odpověď
aramah

No je to osobnost které si vážím
jestli ho mám ráda? Jsem člověk který neumí nemít rád lidi jakého- koliv názoru či barvy pleti.Nevím jak by se rozvíjela naše budoucnost kdyby nebyl, on tam byl----a to je dobře.

Další odpovědi
hawranek

Přiznám se, že toho o panu Havlovi moc nevím. Byl disident, seděl ve vězení, stal se prezidentem, měl ženu Olgu, které umřela (na rakovinu? teď nevím), pak si vzal Dášu, nahradil ho Vašík Klausů a po dlouhodobé nemoci zemřel.
Jenže taky jsem slyšela, že jeho rodina nebyla z nejchudších (tudíž pro něj nebylo „téžké“ být disidentem, mohl si to dovolit), měl jen maturity a mnozí ho označují v některých věcech za lháře. Také se říká, že nebyl zrovna dobrý v předvídání (co se politiky týče) a občas byl tak trochu kam vítr- tam plášť.
Opravdu toho o něm moc nevím. Byl význačnou osobností komunistického odboje. Za to si ho cením. Myslím si, že tak i mnoho lidí.
Abych to shrnula- Havel mi přijde spíš jako významná ikona. V odboji bylo mnoho dalších lidí, mnoho jich bojovalo proti komunismu, ale jen jeden se mohl stát prezidentem.....

quentos

ano, měl. ať si lidi říkaj, co chcou – pro mě byl velkou osobností, díky níž se, jak už to někdo přede mnou trefně napsal, „o Česku v současnosti vůbec ví“. Bojovníkem za pravdu a jedním z nejlepších prezidentů v naší historii vůbec. Když zavzpomínám na některé (nejen) novoroční projevy z dob, kdy byl již prezidentem ČR Klaus, bylo s podivem, že tyto projevy pronášel opět Havel. Zas tak s podivem to ovšem není, když si uvědomíme, proč tomu tak bylo – Klause veřejnost jako prezidenta nikdy neuznala, byl jen „nejmenším volitelným zlem“ a on sám si toho byl dost dobře vědom.
Mám ho velmi rád i jako dramatika, četl a viděl jsem mnoho jeho her a jako Trutnovák si neodpustím jeho osobní vazbu k našemu městu a festivalu – nedaleko měl chalupu a byl každoročním návštěvníkem Trutnov Open Air Music Festivalu.
Těm zlým pomlouvačným jazykům, vyrojivším se po medializování jeho smrti, se musím smát – čekat, až někdo umře, a pak pomlouvat, dokáže kdejaký blbec. Až dokážou to, co on, ať si teprve kritizují… netřeba již dodávat, že jsem z těch, jež jeho smrt zasáhla.
Trochu Vás opravím ohledně „dobrého vzdělání“ – Havel neměl VŠ, nicméně je důkazem toho, že i bez ní se to dá dotáhnout daleko, když je člověk chytrý a průbojný. Chtěl si „formální titul“ udělat, nicméně manželka mu moudře radila, ať se na to vyprdne, a dobře udělala. Byl to moudrý člověk i beztak a je zářným příkladem toho, že klást důraz na tituly, což je obzvlášť zlozvyk střední Evropy, je nesmysl. Klaus je Prof.,Ing., CSc. a stejně nebude nikdy u národa tolik oblíben jako Havel – je to trochu o něčem jiném.

venkovan

Respektoval jsem ho. V mnoha názorech mi byl blízký. Ale tak jako každý z nás udělal chyby, která by se měly prominout. Začínal prakticky z ničeho – nebylo na co přímo navázat.
Víc jsem respektoval Olgu Havlovou – uděla pro naši společnost víc než kdo si myslí.

Ale mám přání které se ale určitě nesplní. Kdyby každý, kdo teď truchlí se každý den pral alespoň o jednu desetinu jeho ideálů, bylo by nám lépe. Jeho odkaz skončí za několik měsíců – lidi se vrátí do své pohodlnosti – neozývat se, a nechat si od politiků a veřejné správy prdět na hlavu. Je

terry

Mít rád lze mnoha způsoby.
Zcela jistě jsem si ho velmi vážila. A vážím i teď.

savana

Bohužel…z toho co všechno chtěl pro nás,český národ udělat,se uskutečnilo velice málo.Takový strach,že možná zítra nebude pro někoho práce,že nebude mít na zaplacení léků,nájmu,ener­gií…takový strach jsem dříve nikdy neměla.Obyčej­ný,poctivě pracující,tzn­.dělnický lid, je v současné době na tom jak?Od revoluce je můj plat sále(bohužel ) stejný…není to tím,že bych nechtěla dělat,ale tím,že už dávno neplatí…každému podle jeho zásluh…proč bojovali naši předkové za 8.hodinovou pracovní dobu????Když dneska,téměř každý,má ještě jedno(minimál­ně)zaměstnání,a­by přežil…?Nechci tím házet vše na Havla,jeho ideály byly dobré…,ale byly to jen ideály…dřívější doba nebyla jen o frontách na banány,ale i o sociálních jistotách,které dneska nejsou…jen strach co bude zítra…každé období má svá pozitiva i negativa…ovšem to po-revoluční má pozitiv nějak výrazně méně.....Kam to naše země spěje?Asi pěkně do zadele…

Drap

Neměl, nechci říkat o něm hnusné věci, to nedělávám. Neměl jsem ho rád hlavně proto, že nemám rád lidi co lžou. A co se týče vzdělání, tak pokud si dobře pamatuji , tak úpan Havel vystudoval střední školu.

SonsyMite

Havel byl úžasný, světově uznávaný člověk, kterého by měli všichni mít rádi. Co všechno pro nás udělal.

tom004

Byl člověkem s velkou mírou tolerance,pocho­pení,slušnosti­.Uměl naslouchat i těm,kteří s jeho názory nesouhlasili,ale i když se s nimi nedokázal domluvit,nepom­louval a jejich názor respektoval.I přes chyby,které měl,jako každý z nás,pro mne člověk s velkým Č.

led

Vážiť si človeka je možné bez ohľadu na jeho obľúbenosť. Mnohé naše názory boli rozdielné, ale na to boli diskusie. Veď, keby všetci mali rovnaké názory, vývoj by nemalo čo tlačiť dopredu. Všetci by zaspali na vavrínoch „Veľkej Nežnej“.
Povedať „nejvýznamější prezident v našich dějinách“ možno len v súvislosti, že obaje prezidenti boli prví v novovzniknutom štáte.
Počet prezidentov Českej republiky na takéto hodnotenie je príliš malý (2), z toho ten 2.prezident ešte neukončil svoje prezidenské obdobie. Čo keď ho zavŕši niečim úžasným?…

Děda Louda

Jenom k těm hnusnopravcům: Hloupému všechno hloupé.

jendahun

Proboha už dost,čím se prosím vás lišíte od Severokorejců.
A ty Tinko si napřed nastuduj životopis pana Havla,až se budeš chtít k věci zase jednou vyjadřovat.Na to nepotřebuješ extra vzdělání.