pentoda

Matriky na faře, kdo je psal?

Nevíte, kdo prováděl zápisy do matrik, např. u římskokatolické církve mezi 16 a 19 stoletím? Farář nebo nějaký najatý písař?

Nejlepší odpověď
annas

Historie matrik
http://www.so­apraha.cz/docu­ments/praha/201207110­93011-Zakladni_infor­mace_o_studiu_ma­trik.pdf

V průběhu 17. století byly matriky zaváděné, vedly se na farách, takže do nich zapisovali katoličtí faráři.. Nejstarší středočeská matrika byla ve městě Kutná Hora založena dokonce už roku 1573.

Zpočátku byly zápisy do matrik pořizovány často nedbale a stávalo se, že některé události opomněl zapisující kněz zaznamenat. Zápisy mívaly až do druhé poloviny 18. století stručnou větnou formu a obsahovaly jen nejzákladnější ú­daje.

U narozených dětí bylo místo data narození většinou uváděno datum křtu a rodné příjmení matky nebylo uváděno vůbec. Pro pátrání hlouběji do minulosti tak jsou zejména před rokem 1800 velmi důležité zápisy o
sňatcích, kde byla obvykle uváděna jména otců obou snoubenců
a místo jejich původu. Sňatky byly obvykle uzavírány v místě bydliště nevěsty.

Roku 1770 se podstatně mění podoba zápisů, protože bylo
zavedeno rubrikování matrik. Od té doby v nich byly pravidel
ně uváděny také údaje o povolání a sociálním původu otců.

Důležité změny ve vedení matrik se odehrály v osmdesátých letech 18. století matriky byly prohlášeny veřejnými listinami, byly zavedeny předtištěné rubriky a zároveň bylo povoleno evangelické náboženství a tím i vedení matrik evangelickými pastory.

Ti je však vedli zpočátku jen pro svou soukromou potřebu a museli všechny úkony hlásit katolickým farářům, aby je zapisovali i do katolických matrik.

Tou dobou už měly matriční zápisy větší informační hodnotu. To platilo především pro zápisy o narození, které uváděly kromě jmen rodičů i jména prarodičů a jejich bydliště. Genealog tak má při práci s nimi mnohem snazší úlohu než při práci s matrikami staršími.

V prosinci roku 1949 byla matriční agenda zestátněna a od roku 1952 byly staré matriky postupně předávány do státních (oblastních) archivů." atd.

Další odpovědi
ivzez

Myslím, že většinou faráři.

Doplňuji:
Zápisy do matrik většinou prováděli ti, kdo prováděli konkrétní
úkony (křty, sňatky, … ). Většinou to byli faráři, ale mohli to být i kaplani.
(Na písaře neměly fary – pokud vím – prostředky.)

Drap

Určitě faráři. Nikdo jiný.

pentoda

Ale tolik chyb ve výpočtech… Já nevím jak teologové studovali matematiku, ale takové rozdíly: např. 5. 5 1750 se ženil chlap ve stáří 30 let a 1 měsíc, dle zápisu. A já jej našel , že se narodil v 25 ledna 1921!! V 4/1720 ani ťuk. A to není výjimka, bohužel,…

ivzez

Chyby samozřejmě dělali i zapisující.

Výpočty ale nemusely být jenom jejich chyby.
Zapisující mohli někdy zapsat to, co jim řekli rodinní
příslušníci (ne vždy bylo jak některý údaj ověřit).

Dalším důvodem „nesprávných“ dat narození byla plnoletost,
jíž se dříve dosahovalo až ve 24 letech. Někteří „sňatkuchtiví“
se tak „postaršili“, aby ke sňatku nepotřebovali další souhlas.

A dalším problémem byly – jak správně
připomněla Led – různé kalendáře.

______

Pokud jde o toho dotyčného, doporučuji ještě projít
matriky okolních far. Mohlo jít i o dvě různé osoby.

Asi před třemi týdny jsem takhle našla bratra jednoho
člověka → bratra, o kterém rodina zatím nevěděla.
Přišla jsem na to, díky zápisu v jiném dokumentu, kde
bylo uvedeno stejné datum narození, ale jiné křestní jméno.

annas

Vzpomeňte si na nejasnost narození Boženy Němcové.

led

Aj farári boli omylní, ale najväčší problém robil spôsob prepočítania v kalendároch rôzneho typu a rôznych náboženstiev.

annas

Led,

o bezvěrcích s evidence nevedla. U evangelícku se zápisy předávaly do katolických matrik do doby, než bylo povolené eevangelické náboženství.

Určitě v tom byl zmatek.