Vicki

Máte zkušenosti s portálem E-poptávka?

Ahoj všichni, kamarádovi byla po telefonickem hovoru z portalu e-poptavka poslána slozenka na uhradu cca 5 000 Kč.Nedošlo k žádnému podepsání smlouvy,ale jen souhlas aby mu chodily nabídky na email.Žádnou z nabízených prací nevyužil. Da se z toho nějakým způsobem vycouvat?Na diskuzích jsem se dočetla, že pokud to lidi nezaplatil,vymáhání to po nich exekuci.Děkuju.

Nejlepší odpověď
orestez

Podívejte. Vašemu kamarádovi někdo volal. Řekl: vy byste takovou nabídku nepřijal, když vám pošleme .. balíček jetele nebo 10 emailů denně, a ještě k tomu si můžete přivydělat?
„Ano.“
Jediná věc, kterou je ta správná, nereagovat. Ami písemně, ale už vubec ne elektronicky. Ičo DIČ stejně nenajde, už dávno o tom hovořili v českém rozhlase. Nic neplatit, neodpovídat. Jestli rozumím vašemu popisu dotazu jako ostatní, nic přece nekoupil, neuzavřel obchod, že by mu něco poslali, kus dřeva jako ložnici, nebo novou SIM kartu atd. Takže ostatní varovat, nikdy do nevyžádaného telefonního hovoru neříkat ANO. Oni se toho chytnou a zkouší to. Zkouší to nátlakem:Vy přece nechcete, nebo my nechceme použít exekutory k tomu, abychom si koupili nový fáro, přece nepůjdeme z toho vězení pěšky.

Nereagovat, nic neschovávat ale když se kamarád nasere, jít to hlásit na republikovou policii.

Ještě jednou. Koupil si přes telefon nějaké zboží? Ano? Jaké? Ne? Tak nic. Ať tam nic nepíše, žádné výhrůžky že strejda je právník a pošlu tam kontrolu. To dělají oni. Aby lovili.

Další odpovědi
autacek

No, pokud kamarád uzavřel takto ústně na dálku smlouvu, sama tato forma nečiní ji neplatnou. Pravdou ale je, že by měl být předem seznámen s cenou poskytované služby, možná se dokonce i někde zaregistroval, atd.

Další vývoj je pak věcí dokazování. V obecné rovině lze předpokládat, že pokud nebyly řádně identifikovány smluvní strany, mohlo by to být závažným nedostatkem pro platnost takovéto smlouvy, na druhou stranu ze svých zkušeností vím, že oni oslovují s nabídkou lidi z databází, kdy přesně ví komu volají, stejně jako vy víte, s kým službu (ač se teď tváříte že nevědomky), sjednáváte.

Rada zní, hned na začátku se zeptat, co to bude stát, celou dobu čerpat bez námitek služby a pak se divit že chce dodavatel zaplatit, je totiž taky trochu extrém.

ivzez

Souhlasím s odpovědí Auťáčka:

Váš kamarád svým souhlasem k zasílání nabídek
uzavřel smlouvu po telefonu tzv. „na dálku“.
Druhá strana svou část splnila → posílala nabídky.
Takže je řada na kamarádovi → měl by za službu zaplatit.
Skutečnost, že žádnou z nabídek nevyužil, je jeho věc,
nemá vliv na to, že E-poptávka svou část dohody splnila.

Zpětně vycouvat nelze, ledaže by se kamarádovi podařilo prokázat,
že byl uveden v omyl, že nebyl informován o možnosti od smlouvy uzavřené
na dálku do určité doby odstoupit apod. (Má nahrávku toho rozhovoru?)

Pozor na to, že se tyto smlouvy většinou automaticky
prodlužují na stejné období, na jaké byly sjednány.

Jestli kamarád o tuto službu nestojí, by si měl zjistit, za jakých
podmínek ji lze vypovědět a řádně ji ukončit. To se týká budoucnosti.
Za službu poskytnutou v minulosti bude muset zaplatit.

______

Odkazy na web Epoptávka.cz

Všeobecné obchodní podmínky:
http://www.epop­tavka.cz/obchod­ni-podminky-dodavatel

FAQ:
http://www.epop­tavka.cz/casto-kladene-dotazy

_________

Poznámky:
(1)
Od smluv uzavřených na dálku lze ve většině případů odstoupit. Nevím, jaká doba uběhla od uzavření smlouvy, ani jestli Epoptávka kamaráda o možnosti odstoupit informovala. Jestli jej neinformovala, prodloužila by se možnost odstoupení o rok.

(2)
Odpověď Oresteze by byla v pořádku, kdyby nešlo o smlouvu uzavřenou na dálku.