dudu

Máte zkušenosti s podzimním výsevem některé zeleniny?

Chalupaříme v podhůří Českomoravské vrchoviny. Motivování nedostatečnou klíčivostí jarního výsevu petržele a mrkve jsme tuto zeleninu a špenát zaseli už o loňském pozdním podzimu. Spolehli jsme se tak na mírnější zimy a nyní jsme příjemně překvapeni. Rostliny na všech třech záhonech počátkem dubna vyklíčily, takže včera mohla manželka nařádkovaný porost poprvé pečlivě okopat a přihnojit. Byla tato možnost dílem náhody nebo se jedná o obecný důsledek nástupu mírnějšího podnebí? Roli zde určitě se hrála také jarní vláha. Máte prosím někteří podobné zkušenosti?

Nejlepší odpověď
cochee

Hmm, podle mě to je risk, který vyšel. Samozřejmě nepočítaje česnek a pórek, který se na podzim sadí normálně.

Další odpovědi
EKSOT123

Výjimečně se ve velkém takto před zámrazem seje mák a myslím i cibule. Ale mák někdy může na jaře zmrznout.

Petržel je zrádná, člověk se bojí, aby nezasel moc hustě a ono pak nevzejde skoro nic. Jestli to vyšlo, tak asi lze doporučit. U petržele se asi vyplatí čerstvé osivo, nebo i zkusit klíčivost. U mrkve nebývá při jarním nebo letním výsevu problém. Jedině při velkém suchu. Určitě lze zkusit na zimu zasít salát či ředkvičku. Znám člověka, který prý mangold seje tak, že na podzim pomlátí lodyhy se semeny klackem a víc se o záhon nestará.

Ten odkaz od Cochee se zdá dobrý