Avatar uživatele
Anikitos

Máte rádi básně? Umíte nějakou zpaměti?

V poslední době jsem si hrozně oblíbil básně až natolik, že se je učím nazpaměť, ani nevím proč. Ještě teď si vzpomínám, jak se mi na zakládní škole nechtělo učit žádné básně, ale jak se je teď učím sám a vybírám si, co se mi líbí, tak mě to neskutečně baví.

Třeba Michelangelova ”Když jedna láska” nebo W. Blakův ”Tiger Tiger” a ”Pison Tree.”

Zajímavá 9Pro koho je otázka zajímavá? annas, Drap, bolak, redy, pl4toon, marci1, gecco, Henry1660, BergySeltzer před 2586 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
gecco

Jasnačka – třeba Píseň zhýralého jinocha, tu si pamatuju od doby, kdy jsem na střední ´objevil´ Gellnera…
😉
_____________­______________________
meereg – baby jsem (kdysi – ´pak´ jsem našel jednodušší ´metodu´ 😉 balil na písničky…
A vzhledem k tomu, že mám absolutní hudební hluch, nadmíru úspěšně…
😉

Upravil/a: gecco

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
pl4toon

Ve svých 22 letech jsem napsal báseň na 3 listy. Byla tak dobrá, že mi nikdo nevěřil, že jsem ji vymyslel já. Od tý doby už jsem žádnou nenapsal …

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
meereg

Umím na zpaměť několik desítek básní i divadelních monologů a to jen z jednoho prostého důvodu. Balil jsem na to ženské. Na tu myšlenku mně přivedl profesor ruštiny na sš, když nás učil báseň od Stěpana Štipačeva Sloky lásky, v češtině i ruštině a tu nezapomenu do konce svých dní. A je to tím jakým způsobem nás tu baseň učil. Celou hodinu jsme monotoně opakovali jednotlivé verše a"teď to z té hlavy nedostanu"…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Yanger

Jojo-já si taky pamatuji Gellnera- „nečekám nic od reforem nových zásad nových norem miluji jen kladivo které bije na zdivo…“ nebo „…dost možná zde se narodili a žili v tupém štěstí svém několik bytů zalidnili životem schopným potomstvem…“ – opakoval jsem si ty básně jako takový cvičení paměti-jasně že jsem se s tím textem i částečně ztotožňoval:-)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kepler

Učení básniček nazpaměť jsem ve škole nesnášel. Umím nazpaměť jen jeden verš od autorské dvojice Šimek – Grossmann:

Široká je louka, vysoký je les,
bažant na to kouká, kam by vejce snes!:

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
bolak

jasný že umím:

Při vejšlapu po stráni,
přišlo na mě kakáni,
použil jsem lopuch,
konečník mi vopuch.

na tu nezapomenu, Erben..myslím

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?zzzzz Nahlásit

Avatar uživatele
redy

Třeba tuhle:

Vodopád, světlý had
a hřbitov mrtvých kmenů,
a noc, již měří pád
kamene po kamenu,
a lampy na břehu,
jež rozhrnují listí-
ach mlčte, mlčte tam,

z vás nechci,nechci čísti. Josef Hora

A tak dál…
Myslím, že před, jsou asi ještě dvě sloky. Mám ráda básně 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Emefej

Mám. Umím.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

Jj, několik si jich ještě pamatuju, v češtině a němčině.
A pár latinských a ruských písní…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kelt

Některé básně umím ještě dnes. Například jsem si zhudebnil některé básně z Kytice, aby se mi lépe pamatovaly. Podobně Máj, Sládek, Vrchlický.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
quentos

No jéje, zamlada jsem vyhrával recitační soutěže a vřelý vztah k poezii mi vydržel dodnes.
Ještě teď umím např. „Pouštění draka“ J. Žáčka, s nímž jsem kdysi postoupil do okresního kola.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Pejevek

Básničky miluju.Jako malá jsem si je skládala sama. když si moje výtvory po letech čtu, nestačím se divit. Ráda jsem se taky účastnila recitačních soutěží.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Lamalam

Některé mám ráda, pár jich umím.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
tobby

Spíš než básně si pamatuji písňové texty. I když texty Jiřího Suchého i V a W jsou vlastně taky básně. Ale pamatuji si jednu krátkou básničku:
Vylétl skřivánek, vylétl zvysoka,
mé milé panence káplo cos do oka.
Skřivánek odlétl, ptačí zpěv utichl,
zeleným tentočkem zkazila šnuptychl.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
FilmKlub

Poslouchám Prago Union – zhudebněné básně… 😉

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
ivzez

@Quentos: Také jsem v mládí vyhrávala recitační soutěže.
Úplně jsem na ně zapomněla, připomněl jste mi je až Vy…

před 2586 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Anikitos

meereg – Tohle kvůli holkám, prosímtě, za to ti žádná nestojí. ”Co děláš, dělej pro sebe, ne pro ostatní.”

před 2587 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek