tendruhy

Máte oblíbenou českou písničku, na které se vám líbí její text?

Dobrý den, je nějaká česká písnička kterou máte rádi pro její text? Prostě vám sedne to, co tam někdo zpívá?

Nejlepší odpověď
anonym

Chinaski – Slovenský klín

Další odpovědi
df

Pavel Dobeš – Jaro

Apple

Harlej – Až tady jednou nebudu

paul1

Skoro všechny písničky od Mládka, jsou vtipné

Ametyst

Mám jich hodně, ale mimořádná je Děkuji- od Karla Kryla.

marci1

Není česká, je slovenská, ale to je jako by byla naše česká: 🙂

Ľudskosť (Modlitba za ľudskosť)
Kristína
Nevyjedz z taniera, čo patrí iným
Mysli na chudákov uprostred zimy
Dožič aj inému kus jeho šťastia
A ver, že dobré sny sa ti raz vrátia
Neklam, že nemáš dosť, máš, čo ti stačí
To, čo máš navyše, musíš vždy strážiť
Pohlaď svet dlaňami, na to ich máme
A prilož dobrý liek vždy k ľudskej rane
Neober celý strom, neotráv studňu
Aj keď si vysoko, skloň sa k nej ku dnu
Hlt vody tomu daj, kto o ňu prosí
A v srdci nos len to, čo pútnik bosý
Čo spadlo z neba, do neba sa vráti
Kto iným nedal, akoby sám, akoby sám stratil
Pozri sa do očí deťom a chorým
Tým, čo sa chytajú aj slamky v mori
Skús plachtu rozprestrieť, keď niekto mrzne
A daj mu kus tepla, vždy ľahšie usneš
Otvor si…

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=QsWKBQFUd1A

zjentek

Furt to střídám, včil mám zas toto>> https://www.y­outube.com/wat­ch?v=EIYYSgiP­Dbk&list=RDEI­YYSgiPDbk&star­t_radio=1 …čemu?

Drap

Ano, dokonce několik

Kelt

Ano a ve vhodnou chvíli se mi ta píseň vybaví, že si ji začnu zpívat. Dělat seznam písniček nemá cenu.

EKSOT123

No tohle není otázka pro mě, – jsem jednodušší až živočišný typ a bere mě spíš hudební stránka. Takže mě stačí i nejjednodušší skladby s jedním veršem jako „Chráň si chráň tie krásné bláznovstvá“ (Peter Nagy). Česká hudba má velký nešvar, že převzala obrovské množství úspěšných zahraničních písní a dala k nim úplně odlišný text, který je většinou podstatně horší originálu.

Přesto máme na naše poměry překvapivě velké množství, stovky krásných písní a mnohdy i textů. Opravdových skvostů. Ať už starých lidových, nebo šedesátek, osmdesátek, nových,… napříč všemi hudebními kategoriemi. Ale pokud bych měl jmenovat pouze texty bez ohledu na interpretaci, tak to není má parketa. No zkusím
František Dobrota (Buty)

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=V4KqOjve­YnE
 – Proměny (Čechomor, Lenka Dusilová)
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=sz_Pa47TFuw

  • Kdyby tady byla taková panenka

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=p2wBU4Es0Co
 – Modlitba za vodu – voda má… a další písničky, které převzal Hradišťan
 – Láska je jako Večernice – Variace na renesanční téma (Mišík)
 – Taká sa mi páči- HRDZA, V Rabada
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=7GVGONSI­obI
 – Více písniček od Karla Kryla
 – Prodavač (Michal Tučný) a další písničky od něj
 – Josefína (Petr Spálený) a další jeho písničky
 – p z dílny Svěrák- Uhlíř
 – Na kameni kámen a další od Nedvědů a Brontosaurů
 – koledy vč. moderních (Hvězda – Spirituál kvintet písně), p Simy Martausové,
 – Říkej mi táto, Holubí dům, Kočka, Miss Moskva, Modlitba pro Martu, Ale já musím jít, V stínu kapradiny, Parní stroj, Mládkovy p, p Věry Martinové ,,, mnoho mnoho dalších. Ovšem zajímám se o to teprv krátce a do českých písní jsem zatím moc nezabrousil. Nemám přehled.

K Děkuji Karla Kryla bychom asi dlouho hledali konkurenci, ale textů jsou pěkné spousty. Pustil jsem teď rádio a slyším: Slzy tvý mámy (Václav Babula)

EKSOT123

Marci, většinu textů pro Kristýnu a mnoho dalších slovenských zpěváků napsal Kamil Peteraj. Slováci by bez něj byli dost nahraní…