Avatar uživatele
Kepler

Máte nějakou finanční rezervu?

Začíná se projevovat důsledek epidemie. Čím dál víc lidí na nějaké spoření už nemají peníze. Když se odporoučí třeba pračka, nemají finanční rezervu, aby si hned koupili novou. Není lepší situaci řešit, až když problém vznikne? Vzít si minimální půjčku a splácet třeba 300,–/měs. To by snad ještě utáhli. Nebo si vzít zboží na splátky.

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? dudu, marci1, anonym před 1399 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Drap

Jsem zastáncem opačného přístupu. Pro nenadálé situace by měla být jistá rezerva. Jsem odpůrcem nákupů na splátky a půjček.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
FlAsh_7

Každý by měl mít rezervu.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Rokio

Souhlasím s Drapem, ale mám akorát výtku, že na splátky je dobré kupovat maximálně vylepšení domu/bytu, které sníží paušální výdaje (např. zateplení fasády, nová střecha, solární panely atd.).

Moje finanční rezerva činí aktuálně pětinásobek mých pevných měsíčních výdajů.

pevné měsíční výdaje = výdaje, které jsou dlouhodobě stejné (patří sem příspěvek na charitu, platba do rodinného rozpočtu, výdaje na léky a investiční výdaje)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dudu

Nedávno mě „vyučil“ jeden Švýcar, že ptát se na finanční situaci dotyčného je stejně nepatřičné jako položit dotaz „je pravda, že ti tvoje stará zahybá“? A mimochodem, poslední dobou mám bohužel starosti spíše se zdravím než s financemi.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

Odejde- li pračka, mám ještě ruky. Horší taková lednice… ale co, i to se při troše odříkání dá přežít. No nejhorší je asi kotel na vytápění když klekne bez rezervy. Pak jedině deky, deky a deky. A i to by se nakonec přežilo. Ale chce to hodně víry.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Zdravím, mít finanční rezervu je základní předpoklad finanční gramotnosti. Půjčka je řešení, ale žadatel musí vědět do čeho jde a zda je schopný vnímat svou situaci, jinak ho vyždímou. Je to závazek, proto se vyplatí spořit a dávat si něco stranou.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kepler

dudu: konkrétního člověka bych se na toto nezeptal, to dá rozum. Tady je to jen anonymní námět k diskuzi a to je rozdíl.

před 1399 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
dudu

Nejde ani o pokárání ani poučení, nýbrž o holý fakt. Tak pardonek.

před 1399 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Samozřejmě, pokud příjmy stačí, je dobré si rezervu vytvořit Já ale poukazuji na situaci, kdy člověk finanční rezervu nemá. Vytvářet si ji uměle předem formou půjčky a čekat že se něco stane je přece nesmysl.

před 1399 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mosoj

Jdi s půjčkami někam. Spoření ti nic neříká?

před 1399 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek