Frogman

Máte nějaké spoření? Vyplatí se to podle vás?

Moje zkušenost je asi taková:

  1. spoření (+ pojištění) – 6 let (původně to mělo být asi na 35 let) u nejmenované pojišťovny každý rok posíláno 6000,–. Po necelých 6 letech to bylo zhodnoceno o 0% – co jsem tam poslat, to tam bylo a ani o chlup víc. Pamatuju si, že jsem byl při podpisu smlouvy ujišťovaný, že se to určitě vyplatí – leda houby… Smlouvu jsem ukončil a většinu peněz mi vrátili.
  2. spoření – zatím 4. rok (celkem to má být na 8 let) u jiné nejmenované pojišťovny jsem jednorázově poslat přes 100 000,– a nechal to tam být, za ty 4 roky se to zhodnotilo jen o pouhých 1000,–. Ty 4 roky to tam ještě nechám.

Další spoření? Ne, děkuji.

Jaké jsou vaše zkušenosti? Vyplatí se to podle vás?

Nejlepší odpověď
Drap

Je rozdíl mezi spořením a s pojištěním spojeným se spořením. Vše se řídí podle předem uzavřené smlouvy, kde jsou všechny podmínky popsány. To co ti někdo navykládá je jedna věc a to co je napsáno v podepsané smlouvě, je věc druhá.
Nějaké spoření mám a přináší mi zhodnocení, přesně podle smlouvy

Další odpovědi
Kepler

Kdysi jsem nějaké spoření měl a bylo zhodnocováno poměrně dobře, ale musel jsem je zrušit kvůli tristní životní situaci. Teď nespořím vůbec, radši si užívám, pokud ještě můžu. Později si budu něco odkládat do slamníku, aby pozůstalí měli aspoň něco na pohřeb. Na nějaké spořicí produkty se můžu akorát tak vy…

autacek

Staveko se státním příspěvkem je celkem fajn, ale to co si naúčtují za vedení účtu, to je státem posvětcená zlodějina.

hapiky

Měl jsem dlouhodobé spoření, přišla krize a byl jsem rád, že jsem dostal to, co jsem sám našetřil. Byla to setrvačnost z dob socialismu, kdy se člověk nemusel o své úspory bát. Dnes už je veliký risk sázet vše na jednu kartu.

Dochy

Spoření v podobě různých „pojistek“ je takové… dost ošemetné. A mám pocit že je výhodné zejména pro agenta. Nicméně v určité míře může být o něco výhodnější kvůli státní podpoře (resp. daňovém odpočtu/slevě) ale to pak zas nejde jednoduše vybrat.
Na menší nepravidelné sumy jsou vhodnější různé spořící účty (často po splnění nějakých podmínek 1%, bez poplatků, jen do určité výše zůstatku), na pravidelné spoření menších sum stavebko („až“ cca 3,5%) – tyto účty jsou aktuálně ze zákona pojištěné.

Arne1

Sám jste si v podstatě odpověděl. První pojistka byla plánována na 35 let a vy jste ji ukončil po 6 letech. Zhodnocení u takovýchto smluv není lineární, ale postupně roste od záporných hodnot do plusu. To je způsobeno tím, že na počátku běhu smlouvy jsou placeny všechny poplatky a náklady původně rozpočítané na celou plánovanou délku smlouvy. S tímto vším jste byl prokazatelně seznámen, povinné modelace průběhu se ukládá u toho kdo vám smlouvu sjednal i s vaším podpisem (je k dispozici i pro případnou kontrolu ČNB).

Také je možno spořit do nemovitostních fondů. Přítelkyně má například takto uložených 250 tisíc a každý měsíc dostane tisícovku.

Rokio

Mám stavební spoření a doplňkové penzijní spoření.

Podle mě se stavební spoření vyplatí, protože má zhodnocení přes 3 % p. a., pokud se využije plně státní podpora. Navíc je možné získat díky němu výhodný úvěr.

Doplňkové penzijní spoření se určitě vyplatí, protože má velmi vysokou státní podporu, je bez poplatků a obsahuje také podílnictví ve fondu, přičemž je možné zvolit investiční strategii. Jeho nevýhoda je ovšem taková, že lze vybrat až v 60-ti letech bez penálí.

A jen tak na okraj. Má také pár tisícovek na Arboletu, což je bitcoinová a korunová peněženka. Korunová peněženka je bez poplatků a má sluśné zhodnocení. Likvidita je středně vysoká až vysoká. Její jediný hendikep je horší ovládání a také je potřeba věnovat komunitě trochu času.

Frogman

@Drap, to první bylo pojištění se spořením, toto druhé pouze spoření.