„Marná sláva, polní tráva.“ Jaký je význam rčení?

Proč polní tráva? Kdyby to byla městská tráva, tak už to neplatí?

Nejlepší odpověď
annas

Stará slova, která už používali Římané, jsou tedy porvěřena věky.

1. Spojení „marná sláva“ se častěji používá jako expresívní vyjádření ve významu, je to zbytečné, není to nic platné, je to marné atd.

Pro „marnou slávu“ se používal výraz „lichosláva“ = nepravá sláva. Např. když někdo provolával slávu tomu, kdy si ji nezasloužil – tzv. lichotivá sláva. I dnes se tak stává. Její „provolání“ často vede k tomu, že oceněný zpychne, chová se nadřazeně atd. Jenže platí další moudro – „kdo se povyšuje, bývá ponížen.“

Nebo třeba starší žena se líčí a obléká jako mladice, nezná míru, bohužel, „marná sláva“ ´není to nic platné. darmo mluvit., často vypadá směšně. Každému náleží, co jeho jest …

2. Spojení, které jste uvedl, se užívá zpravdila ve významu „světská sláva, polní tráva“.
„Tak jako závan větru i světská pomíjí sláva.“
„Tak pomíjí světská sláva“." Od 15. stol. užíváno při korunovaci papeže. Jeden z duchovních pronáší třikrát tuto větu a při tom spaluje před novým papežem tři hrsti koudele.!
Citáty převzaty z odkazu

https://sites­.google.com/si­te/latinalexi­kon/u

Všechno je pomíjivé. Často člověka za jeho života oslavují, že něco vytvořil, napsal atd., ale něčím či někomu se znelíbí a hned po něm „plivají“, pomlouvají ho, všechno, co udělal, je nyní špatné.
Nebo naopak, někoho oslavují až po smrti, když už se o tom nedoví, ačkoliv za života byl pronásledovaný.

Tráva, nejen polní (města vznikla později) uvadá, vydrží jen krátký čas, uschne, vyraší nová. Stejně jako se objeví někdo jiný, koho oslavují. Proto je občas uctívání považované za zbytečné.

Napadly mě dětské filmové hvězdy – jako děti slavné, později se na ně zapomnělo.

Připomenu biblická slova z Kazatele – http://onlineb21­.bible21.cz/bi­ble.php?kniha=ka­zatel

„K čemu je člověku všechno to pachtění, kterým se pachtí pod sluncem?“
„Marnost nad marnost! . Marnost nad marnost, všechno je marnost!“

Tedy i provolávání slávy je často marné … Nedá se zevšeobecňovat : „komu čest, tomu sláva“, protože někdo opravdu umí …

Další odpovědi
Cenobita

Marná sláva se určitě neříká, ale říká se:

„všechna sláva polní tráva“ nebo „světská sláva polní tráva“

Vysvětleno již výše u annas.