Lenula 1311

Mám smlouvu na 2 směny, přitom dělám noční, dělám 7,75 h, když dělám noční, měla bych správně dělat 7,5 h?

Když nemám dodatek k noční směně, můžu ji odmítnout a mám jinak nárok dělat 7,5 h, kdybych dělala noční, anebo musím dělat 7,75 h?

Nejlepší odpověď
ivzez

Podle zákoníku práce určuje délku pracovních směn, jejich začátek a konec,
čerpání přestávek na oddech a jídlo a rozvrh pracovních směn zaměstnavatel.

Zaměstnavatel může určit jinou délku u denních a jinou délku u nočních směn.

Zákoník práce stanoví pro dvousměnný pracovní režim
týdenní pracovní dobu 38,75 hodin.
Při pětidenním pracovním týdnu to činí 7,75 hodin na jednu směnu.
_________

Poznámky:

Nemáte „nárok dělat 7,5 hodin“. Jste povinna odpracovat
celou pracovní směnu tak, jak Vám ji zaměstnavatel ur­čil.

Pokud byste takto odpracovala více hodin, než kolik odpovídá
stanovené týdenní pracovní době, šlo by o práci přesčas,
za kterou by Vám ke mzdě náležel příplatek za práci přesčas.
(To se zpravidla posuzuje dlouhodobě.)

Další odpovědi
Kepler

Pokud ti to zaměstnavatel vnucuje, dělá tak protiprávně. Už hodně dlouho platí zákon, kdy máš při 8h směně nárok na půlhodinovou přestávku. Tu ti ovšem při neproplatí, pokud jde o hodinovou mzdu a ne smluvní plat. O tom nemůže být diskuze.

Dochy

Keplere, standardně je prac. doba 8+0,5. Tj od píchaček do píchaček 8,5, v tom je neplacená půl hodina pauzy na jídlo.

Dochy

(ale to je pro standardní pracovní dobu a se standardním režimem a výkonem – některé profese a některé režimy to mají upravené jinak)