Savier

Mám hnědé oči a hnědé vlasy. Odvlekli by mě do koncentračního tábora?

Odpovědi
Rokio

Podle toho, co si dříve psal, máš psychickou poruchu. Za tohle bys skončil v koncetráku za časů Adolfa Hitlera.

Jinak jsi Slovan. To nacistické Německo nemělo rádo.

aliendrone

Začni se modlit, abys neměl hnědé i exkrementy. 😉 😁 😁

Filip84

Takhle to nefungovalo. Jak podrobně to mám probrat … 😅

Asi tak:

Ve (Velko)Německé říši, relativně normálně, dál platil systém trestního práva hmotného a procesního z dob tzv. Výmarské republiky, no a nebo ještě Německé říše, jako císařství.

Vedle tohoto systému existoval mimosoudní systém, jehož smyslem byla možnost zadržet, zavřít, a ano – případně i zabít, přímo nebo v důsledku podmínek arestování, prakticky kohokoli, u koho tak chtěla NSDAP, nebo Führer osobně. V podstatě bránit se proti tomu pořadem práva nebylo možné, jediné, co bylo možné, bylo obrátit se na stranický aparát NSDAP.

Arestovanci koncentračních táborů byli děleni podle toho, v jaké příčině byli zadrženi:

  • červené trojúhelníky nosili političtí arestovanci (komunisté, socialisté, anarchisté, atp.),
  • zelené trojúhelníky nosili arestovanci za kriminální delikty – do koncentračního tábora je mohl poslat soud, ale i Strana, např. na základě recidivy,
  • růžové trojúhelníky nosili sexuální „delikventi“ (homosexuálové, bisexuálové, transsexuálové, pedofilové, sexuální násilníci a zoofilové),
  • černý trojúhelník nosili asociálové (bezdomovci, prostitutky, alkoholici, drogově závislí, lesby a živly práce se štítící; do roku 1942 byli považováni za asociály i Romeles, tj. Cikáni, Romové, atp.),
  • hnědý trojúhelník nosili od roku 1942 Romeles,
  • modré trojúhelníky nosili emigranti a zahraniční nucení pracovníci,
  • fialový trojúhelník nosili svědci jehovovi a příslušníci jiných náboženských hnutí a skupin, které byly pacifistické, nebo jinak Stranou považovány za závadové,
  • dva trojúhelníky překrývající se proti sobě, tvořící obraz Davidova štítu, značily žida podle Zákona na ochranu německé cti a německé krve; spodní, neobrácený, trojúhelník byl vždy žlutý, vrchní, obrácený, měl některou z výše uvedených barev, a tím určoval, v jaké příčině se žid v Lageru nachází; byly-li oba žluté, tak tam byl žid prostě proto, protože žid.

Tebe by se to, ovšem, netýkalo, Ty bys byl státní občan Protektorátu Čechy a Morava, protože podle Zákona o říšském občanství z roku 1935 mohl být říšským občanem pouze Němec, nebo člověk s příbuznou krví; říšskýmu právu bys podléhal pouze tehdy, spáchal-li bys delikt proti Velkoněmecké říši (ukrýval partysány, páchal atentát na říšskýho protektora; podle říšského práva byli, také, souzeny některé hospodářské delikty, např. pašování jídla mimo přídělový systém atp.).

Do koncentračního tábora bys se dostal:

  • pokud bys byl zadržen tajnou státní policií Gestapo, a ta o Tvé internaci v koncentračním táboře rozhodla (nebo by Tě tam poslala na tzv. zvláštní zacházení, což znamenalo popravu bez soudu),
  • pokud bys byl k internaci v koncentračním táboře odsouzen Volksgerichtem, nebo jiným říšským soudem a podle říšskýho práva,
  • pokud bys byl židem podle nařízení protektorátní vlády (ve smyslu Zákona o říšském občanství z roku 1935, Zákona na ochranu německé cti a německé krve z roku 1935 – tzv. Norimberské zákony) a protektorátní orgány by o Tvé internaci v koncentračním táboře rozhodly, a ten Tvůj transport a pobyt v koncentračním táboře zaplatily.

U těch židů ve smyslu protektorátního i říšskýho práva se, chvíli, zdržíme, protože to není tak banální, jak se laicky zdá.

Zatímco definice Žida podle Israelitů je velmi banální: Židem je ten, kdo 1. se narodil židovské matce, nebo 2. dokončil konversi k judaismu podle orthodoxního, ultraorthodoxního nebo karaitského rithu, definice žida podle říšských, a na ně navazujících kopírovacích protektorátních, zákonů byla úplně jiná, mnohem širší. Proto také žid s malým žet, s Israelity, judaismem atp., to nemělo nic společného.

Zjednodušeně řečeno, nacisté (a tedy i protektorátní orgány) považovaly, samozřejmě, za žida příslušníka židovský náboženský obce. Tam to bylo jednoduchý: chlap byl obřezaný, chodil na šábes do synagogy, nosil kippu, talit, atd., v baráku byla na dveřích mezuza, etc. etc. etc. Není o čem se bavit.

Ano, ale spousta Israelitů, buďto, sama konvertovala ke křesťanství, nebo byli potomky křesťanských konvertitů, no a nebo byli zcela sekulární; spousta ethnických Židů byla socialisty a komunisty.

Nacistům nešlo o religii, samotná religie Israelitů by nepředstavovala, oproti např. religii svědků jehovových, pro stát problém. Šlo o krev, o rasovou theorii; o německý rasový theorii si můžeš přečíst např. tady: https://nassmer­.blogspot.com/2013/01­/nemecka-rasova-nauka.html; další díly si tam najdeš. V zásadě byla správná, určení ras bylo vědecké, jinou věcí jsou, ovšem, vývody nacistů o podřazenosti a nadřazenosti jednotlivých ras, na hraně jsou i vývody o osobnostních a volních vlastnostech jednotlivých ras (na druhou stranu: je to už přes 80 let!). Samozřejmě, nacisté rasovou vědu tak zdiskreditovali, že arciť by se nám objektivně hodila (pomohla by psychologii, sociologii, etc.), vůbec se o ní nemluví.

Takže byli přímí židé a židovští míšenci různých stupňů. První prováděcí nařízení k Zákonu o říšském občanství považovalo za žida každého, kdo byl potomkem nejméně od tří prarodičů plně židovský rasy (§ 5 odst.1), jakož i židovský míšenec, pocházel-li od dvou plně židovských prarodičů, pokud příslušel k židovskýmu náboženství, byl v manželství se židem, pocházel z manželství se židem nebo z mimomanželského styku se židem (§ 5 odst.2); za židovskýho míšence byl považován ten, kdo pocházel od jednoho nebo dvou prarodičů plně židovský řasy (§ 2 odst.2).

Židé neměli, podle Zákona o říšském občanství, říšské občanství. Nebyli říšskými státními občany, to znamená, že určitá občanská práva jim byla – prostě a jednoduše – odepřena.

To umožnilo židy snadněji internovat v koncentračním táboře. Ale protektorátní občan nebyl žid, a to dokonce ani tehdy, když byl žid ve smyslu Zákona o říšském občanství! Byl to státní občan Protektorátu Čechy a Morava, spadal pod protektorátní právo, když něco vymastil, šel před protektorátní soud, a do protektorátního kriminálu, s výjimkou deliktů proti Říši, jak jsem již zmínil – na území Protektorátu byla také Říše (zjednodušeně řečeno 😅).

Takže: na barvě očí, nebo pleti, vůbec nezáleželo – to si rač nastudovat v seriálu o rasách, na kterých máš odkaz výše.

Ani na Tvým přání by nezáleželo, to je známý případ mukla, který byl v době likvidace Lidic v protektorátním kriminálu, a když se vrátil, namísto jeho vesnice bylo všude nic, vydal se na Kladno, kde se dostavil do úřadovny Gestapa s tím, že je také z Lidic, a že chce být taky zastřelen, že je z Lidic, a že taky schvaluje atentát na Heydricha! Úředníci Gestapa se mu smáli, že vrah přežil Lidice, že to je k pokukání! Nicméně, velitel Gestapa ho vyhodil, že nemá nárok: akce je už skončena, za schvalování atentátu už se nepopravuje, ani na koncentrák nemá nárok – kdo by to platil, Říše to nebude škodovat! 😎😂

V Říši byl Ordnung! 😂

https://www.ho­locaust.cz/de­jiny/soa/zide-v-ceskych-zemich-a-konecne-reseni-zidovske-otazky/ghetto-bez-zdi/protizidovske-zakony-a-narizeni/zakon-o-risskem-obcanstvi/
https://www.ho­locaust.cz/de­jiny/soa/zide-v-ceskych-zemich-a-konecne-reseni-zidovske-otazky/ghetto-bez-zdi/protizidovske-zakony-a-narizeni/prvni-provadeci-narizeni-k-zakonu-o-risskem-obcanstvi/
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Franti%C5%A1ek_S­aidl
https://web.ar­chive.org/web/201201­18030757/http://in­stinkt.tyden.cz/ru­briky/ostatni/o­sud/frantisek-saidl-ten-ktery-prezil-lidice_26010.html

tituly

A co pleť?

Filip84

Don Rokio de la Kaufland y Znojmo, presidente del Club de autistas de Czecoslovaquia y patrón de los pasos de peatones y controlador de maquina de cafe y bandido de monedas de los carros y el dueño de una tableta plana y lenta y proveedor de consejos no solicitados: Meleš úplný, naprostý a komplexní shity! Úplně! Mimo mísu! 🤪🤦‍♀️

Savier

aliendrone: Už se modlím nějakou tu dobu. Každé ráno. Doufám že mi bůh odpustí mé, pro někoho „strašné“ hříchy. Děkuji.

Filip84

Savier: Vždyť jsi psal, že jsi atheista! 🤪🙄🤦‍♀️