dudu

Mají se budoucí generace na avizované světlé zítřky opravdu těšit?

Klasická lidská reprodukce tak, jak ji známe dnes, je na ústupu. Do dvaceti let tak může většina dětí pocházet z laboratoře. Rozmnožování pohlavním stykem úplně vymizí a sex bude dokonce stigmatizován, případně k němu poslouží roboti. Ke stvoření nového života budou lékaři potřebovat jen spermie otce a kožní štěp matky. Sex bude provozován jen pro zábavu a děti, které z něj vzejdou, by navíc mohly být ve společnosti považovány za méněcenné.
Zdroj: https://stars24­.cz/lifestyle/vzta­hy/8081-vedci-sokovali-vsechny-priznivce-milovani-deti-budeme-plodit-uplne-jinak
Věřte či nevěřte, ale o těchto praktikách a technice plození se již zmiňují indické védy /cosi jako pověsti/ shromážděné v eposu Mahábhárata.
Tento posvátný text sepsal velký Vjásadéva již před pěti tisíci léty.

Nejlepší odpověď
Kepler

Myslím si, že problém je někde úplně jinde. Ne tam, že neprovozujeme sex, nebo že by člověk ztrácel schopnost reprodukce. Sex se stal legální drogou, kopujuje se tak, až záclony vlají. Jen ať z toho proboha nejsou děti! Dává se přednost vlastnímu blahobytnějšímu životu. Kdo nechce děti, nebude je chtít, aby je měl jakýmkoliv způsobem. Od té doby, co máme možnost plánovaného rodičovství, se nekontrolovaně množí jen příslušníci zaostalých států.

Další odpovědi
Hlada

Tvrzení, že „Do dvaceti let tak může většina dětí pocházet z laboratoře.“ je naprosto nesmyslná fantazie. Může se týkat jen zemí, kde se smyslem života stal konzum. Většina dětí se rodí a dál bude rodit jinde.

zjentek

Sex je naprostým vrcholem požitku! Je to požitek požitků! Nechápu, proč by se takovou komoditou mělo plýtvat a navíc ZDARMA jen pro "jakési dítě?

… ;)

aliendrone

:D :D :D
Jo, tenhle „moudrý článek“ by si měli přečíst v Africe, Asii a latinské Americe! Ty sám přeci musíš pamatovat ze školních škamen, že lidí na světě je něco přes 3 miliardy (1965), chvíli před sametovou komedií cca 5 miliard (1987), v roce 2000 už 6 miliard a dnes (2017) přes 7,5 miliardy! To, že dnes je všelijaká „asistovaná reprodukce“ možná a její počty narůstají nemá souvislost s tím, že by „klasický postup“ nefungoval či nebyl dostatečně účinný. (dovolím si tvrdit, že procento asistovaných reprodukcí je v porovnání s klasikou v podstatě zanedbatené)

Osobně sice očekávám nárůst počtu umělého oplodnění, ovšem je to dáno změnou sociálního modelu (ono ženě po cca 35 se otěhotnět daří podstatně hůř [a žen, které se do toho rozhodou „skočit“ až si „něco užijí“ popřípadě „kvůli kariéře“ přibývá], druhak asi funguje „přirozený reverz“ – sama příroda „šlape na brzdu“ [rapidně se snižující počty životaschopných spermií u mužů], to ovšem ani zdaleka neznamená, že dobře známé výhody klasického postupu jsou překonány. Právě naopak. Já místo „světlých zítřků“ v souvislosti s rostoucím počtem obyvatel planety vidím čím dál častěji bubáka malthusiánských válek, kterým jsem se ještě před cca 30 lety pohrdavě vysmíval, protože „díky pokroku a moderním technologiím vždycky dokážeme lidi nakrmit a obstarat/vyrobit jim vše k životu potřebné“!

Ovšem s vývojem genetiky je pochopitelné, že „zarchitektované děti“ budou mít značné výhody – budou zdravější, schopnější atd. než jejich „normální“ vrstevníci, což vede k dalším zajímavým otázkám a důsledkům z toho plynoucích. Různých sci-fi scénářů jsou mraky, ovšem ani tak nepředpokládám, že by (s ohledem na nákladnost procesu) umělá reprodukce převážila na klasickou. :)

Jukatan

Těšit bychom se měli na každý dožitý den. Pokud bude člověk patřit mezi savce, tak se bude také rozmnožovat jako savci (mimo nemocných, kterým budou muset pomoct lékaři). Horší otázka je, budou-li mít kde. Zeměkoule již 8× celá zamrzla a dvakrát došlo k vyhubení všeho živého. Trilobity zničilo gama záření a ještěry pád velké komety. Tak těžko říct jak dlouhé ty naše světlé zítřky budou, než dojde k další celosvětové kalamitě. Tak buďme rádi, že jsme se dnešního dne dožili i když se nám planeta Země otepluje a vysychá.