JájsemRaibek

Mají něco společného lupy a lupénka?

Nebo je to jen podobný název?

Nejlepší odpověď
marci1

Ne. Podle nejnovějších medicínských poznatků lupénka nespadá do kategorie ryze kožních onemocnění, nýbrž se jedná o geneticky podmíněnou poruchu imunitního systému.

Další odpovědi
annas

Pokud jde o vzhled a původ, tak ano. U lupů i lupénky se odlupují, oddělují šupinky kůže .

„1. lupenka ‘tenké prkénko k vyřezávání; velmi jemná pilka; kožní nemoc, př iníž se odlupují šupiny kůže dnes s "é“.
Viz: loupat

2. lup ‘šupinka odlupující se pokožky ve vlasech’.
Od: loupat.

3. loupat – Psl.*lupati, *lupiti , indoevropský původ od *leu-oddělovat’"

J. Rejzek: Etymologický slovník.

Alesh

jo, slovní základ 😉

orwell

Nemají, ale v počáteční fázi se může začít lupénka ve vlasaté části hlavy takto projevovat. Pak se dostaví červené skvrny, úporné svědění,…

gecco

Lupénka způsobuje to, že kůže odumírá rychleji (než by pro zdravou bylo obvyklé) a odumřelé části se odlupují v lupách (větších, než ´mikroskopických´, šupinách).
Lupy mohou být ale způsobeny nejen lupénkou…
😉