Lotr2008

Mají dnešní děti mlhavější představu o své budoucí profesi, než jsme měli my?

U nás na střední škole všichni věděli, co budou dělat, a své zájmy rozvíjeli, někdo měl rád chemii, někdo fyziku, někdo biologii. U dnešních dětí tohle bohužel postrádám, ty, co tak znám, tak ještě ani ve třeťáku netuší, mají o tom velmi mlhavou představu, žádné konktrétní zájmy kromě sociálních sítí nemají. Možná to moc zobecňuju, ale mám prostě pocit, že kvůli sociálním sítím dněšní děti nerozvíjí své dovednosti a místo toho hloupnou a pak nevědí, co budou jednou dělat. Jaký na to máte názor vy?

Odpovědi
elkon

Souhlasím. Řadu mladých nic jiného než počítačové hry a mobily nezajímá. Nejen že hloupnou (ztrácí i všeobecný přehled, pokud ho někdy měli), ale budou strádat i fyzicky.

VaclavZeman

Předměty typu fyziky, chemie, biologie a informatiky jsou užitečné, protože popisují svět okolo nás. Děti by potom mohly jít na ČVUT a VŠCHT, což jsou extrémně praktické školy. A ideální kombinace je technický obor s jazykovými dovednostmi. Ale samozřejmě vždy bude potřebovat trochu překladatelů jako jsem já.

Už i já jsem věděl na gymplu, čím chci být. Navíc jsem vždy býval člověkem, kterému šly tři čtyři předměty tak moc a tak moc jsem v nich exceloval, že jsem byl lepší než učitelky, ale na zbytek byl špatný. Takže o to jsem měl rozhodování lehčí. A prostě studovat jazyky nemusí mít zlaté dno, ale když se věnujete komerčnímu využití jazyků, tak je to něco jiného. A na to jsem mířil už od doby gymnaziálního typu.

Takže je třeba studovat a jít si za svým. Ale určitě nedoporučuju překladatelskou činnost poměru zaměstnaneckého typu. Ta vám zničí záda, krční páteř a způsobí obezitu, dnu, cukrovku, vysoký tlak, blbý cholesterol. Ale překladatelství na kšeft je pořád fajn. Nemusím u toho dřepět osm hodin v kuse.

Děkuju.

orwell

Mám právě před sebou noviny, Deník z 1.3.2023, str. 2, a čtu nadpis článku: „Baťa by plakal. Řemesla netáhnou, žáci chtějí být raději youtubery, zní z učilišť.“ Takže se nezdá, že by dnešní děti měly jen mlhavou představu o své budoucí profesi. Co já vím, tak dnes je zájem hlavně o gymnázia, technické obory (kromě IT) moc netáhnou. Podle údajů ve zmíněném článku chybí asi 400 000 řemeslníků. Já si myslím, že určitě nebudou chybět politologové, influenceři a podobná havěť. Podle slov šéfa sdružení učilišť Karla Dvořáka v článku, může za současný stav zejména postoj rodičů, pro které je představa, že jejich dítě by mělo pracovat v montérkách, absolutně nestravitelná.
Sám jsem si už před léty všiml, že pro našince je člověk manuálně pracující nazýván sockou, lopatou, vidlákem a pod. Tedy neplatí to obecně, ale potkávám se s tím. Tohle není dobře a vymstí se nám to.

Filip84

Já znám spoustu lidí, co měli jasnou představu a nakonec dělají úplně něco jiného, než co vystudovali, či čím se vyučili. A pak znám spoustu lidí, co neměli ani rámcovou představu a našli se až v pozdějším věku.

To bylo, je a bude, teda je to od té doby, co se zrušilo tuhé člověčenství, což bylo ve čtvrtek 1. listopadu 1781. To už nějaký ten tejden je, a od té doby je to, veskrze, pořád zhruba stejné.

Co je dnes jiné je asi množství možností, v tomto to mají, samozřejmě, mladí těžší, než třeba Ty, nebo nějaký podomek v roce 1797. Ale jiný rozdíl v tom není! 😅

cappuccino

Dnesni mlada generace je zahlcena informacemi a spousta deti ma problemy se ve svete orientovat. Realita jim nejak unika. Navic rodice, ve snaze udelat pro sve deti to nejlepsi, je zahrnuji vsim moznym, takze detem po strance materialni nic nechybi a vsechno berou jako samozrejmost. Nemusi se o nic snazit, vsechno dostanou. A smozrejme si mysli, ze to takhle bude pokracovat dal.
K tomu prijde to, ze v 15ti letech se dite tezko rozhoduje, co pujde delat. Orientuji se podle kamaradu, a ne podle svych zajmu. Skoda.
Pak se nemuzeme divit tomu, ze chteji byt youtubery nebo influencery.
Rozhonout se ve 14–15ti letech o tom, co budete delat, neni jednoduche.
A v dnesni dobe uz dvojnasob.
Nastesti existuju ruzna dalkova studia, rekvalifikacni kurzy apod., kde je pak mozne svoji spatnou volbu alespon castecne napravit.