Hykam

Magma a láva – jaký je mezitím rozdíl?

Doplňuji:
Tak jsem si to myslel dobře dokud je v sopce je to magma, když se vylije ven je to láva 🙂

Nejlepší odpověď
dědapetr

Láva je geologické označení roztavené horniny, která se dostává na povrch během sopečných erupcí, či lávových výlevů. Její podzemním ekvivalentem je magma, které vystupuje sopečným jícnem a nebo v okolí litosférických zlomů a prasklin na zemský povrch, kde se následně rozlévá do okolí v závislosti na své viskozitě. Teplota lávy se pohybuje obyčejně v rozmezí mezi 700 až 1 200 °C. Je tvořena roztavenými fázemi hornin, krystaly a plyny, které při kontaktu s okolním prostředím začínají vlivem nevyvážené teploty chladnout.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/L%C3%A1va

Další odpovědi
hanulka11

Láva je geologické označení roztavené horniny, která se dostává na povrch během sopečných erupcí, či lávových výlevů. Její podzemním ekvivalentem je magma, které vystupuje sopečným jícnem a nebo v okolí litosférických zlomů a prasklin na zemský povrch, kde se následně rozlévá do okolí v závislosti na své viskozitě. Teplota lávy se pohybuje obyčejně v rozmezí mezi 700 až 1 200 °C. Je tvořena roztavenými fázemi hornin, krystaly a plyny, které při kontaktu s okolním prostředím začínají vlivem nevyvážené teploty chladnout

Magma je převážně alumino-silikátová tavenina, která obsahuje sopečné plyny (například voda, CO2, chlór a fluor). Jedná se o abyssální (hlubinný) ekvivalent lávy. Magma vzniká v oblastech zemského pláště a nebo tavením z hornin spodní zemské kůry.

ano přesně tak dobře jsi to pochopil

Zdroj: podle wiki