Avatar uživatele
Bronzový

Má snad blesk rád sladké?

Teď někdy na jaře mi blesk zničil dva menší javůrky o průměru asi 15 cm (mléč i klen), rostoucí asi 10 m od sebe. Zničil je u země, až do výšky 2 metry. Přitom je to v lese plném stromů, které jsou třikrát vyšší.
(Osobně nejsem s výběrem pana bleska vůbec nadšený, kdyby si radši vybral borovice, které jsou už vyrostlé a stejně je zničí kůrovec.) Proč si blesk vybral tyto malé stromky?

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Vodivost bude ten parametr. Potažmo vlhkost. Zkus vzít vlhkoměr na dřevo a porovnat.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Kromě vlhkosti může být příčinou třeba nějaké zrůdnění v zemi. Občas se to stává. Znám také jedno takové místo, kam se blesky trefují velmi často iá když v okolí jsou stromy vyšší.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

Pepa25

technická: borovice neničí kúrovec (správně lýkožrout smrkový), ale jiný škůdce

Avatar uživatele
Bronzový

EKSOT123

No myslím není ustanoveno, že kůrovec je pouze lýkožrout smrkový. Hlavní je, že vyžírá chodbičky v lýku prakticky stejným způsobem. U borovice se uvádí kombinace několika druhů kůrovců a především ten lýkožrout smrkový: https://www.nekrmbrouka.cz/…
Samozřejmě se k tomu přidávají i tesaříci a další, ale klíčový je ten kůrovec. Osobně jsem přesvědčen, že v tom mají lesáci zmatek a u borovice půjde o jiný poddruh. Má úplně jinou dynamiku a způsob šíření. Také dírky se mi zdají trochu menší a mnohem hustěji než u smrku. Napadá borovice zejména v horní části, a na rozdíl od smrku je téměř nemožné ho zavčas odhalit a strom zpracovat. Někdy se mluví o hynutí borovic vlivem sucha, ale tomu vůbec nevěřím. Možná výjimečně někde, ale zatím jsem takovou neviděl. Dokladem je i to, že pokud kůrovec napadne borovice na okraji lesa, které mají bohaté větvoví až k zemi, tak většinou uschne pouze horní část stromu se slabou kůrou a strom roste dál.

Avatar uživatele
Bronzový

EKSOT123

Edison, no ale myslel jsem, že blesk se přednostně chytá na koruny. A tady dal přednost o 15 metrů nižším stromkům. Dokonce se na ně chytil ne u vrchu, ale asi 1,5 metru nad zemí. Samo, ty javory jsou na jaře plné vody s cukry. Ale byly tam i jiné listnáče a nic.

Avatar uživatele
Zlatý

Edison

To pak už je o rychlosti, jak rychle si najde cestu nejmenšího odporu. Takže ne koruna, ale cesta nejmenšího odporu. Navíc k tomu přistupuje jak se utvoří bleskový kanál ve vzduchu, který je najednou extrémě vodivý. Je třeba si uvědomit, že blesk si cestu nehledá, ale prostě si ji udělá.

Avatar uživatele
Zlatý

Edison

Další věcí je tvar kořenového systému.

Avatar uživatele
Bronzový

EKSOT123

Každopádně mi to nepřijde jako náhoda. Možná, že kdyby hlavní vlna bouřek nebyla v létě, ale na jaře, tak by javory měly problém.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 4436
Zlatý Kepler 2216
Zlatý Drap 1821
Zlatý quentos 1637
Zlatý mosoj 1541
Zlatý led 993
Zlatý marci1 992
Zlatý Edison 739
Zlatý Lamalam 717
Zlatý gecco 709

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.