zjentek

Má Slunce fáze, podobně jako Měsíc? V jaký fázi je dnes Slunce?

Nejlepší odpověď
Edison

Fáze má. Ale ne zrovna jako měsíc, neb oproti měsíci, který je z pevné hmoty je slunce koule žhnoucích plynů a plazmy. Jednak se slunce taky otáčí a s tím souvisejí deformace jeho magnetického pole. Ty mají cyklus cca 11 let. Ty deformace způsobují jako svůj důsledek zvýšenou a zeslabenou sluneční aktivitu a s tím související erupce.

Další odpovědi
annas

Více se dovíte v odakzech.

Za šedesát let zkoumání dat se odhaluje, "že zatímco maximální míra sluneční aktivity se může drasticky lišit, jedno opatření naznačuje, že se vždy vrátí na stejné tiché minimum.

Slunce prochází jednadvacetiletým cyklem činnosti – maximálně je zde více slunečních skvrn a působení slunečního záření, jelikož se sluneční magnetické pole vlní a krouží a vysílá nabité částečky, které vyletou ven (někdy směrem k Zemi). Sluneční tvář je přinejmenším hladká, s méně slunečními skvrnami a méně aktivitou." atd.

https://www.spa­ce.com/38817-sun-sleepy-minimum-surprisingly-consistent.html

https://www.u­niversetoday.com/18847/l­ife-of-the-sun/
Životní cyklus Slunce

"Slunce stejně jako všechny hvězdy má životnost, charakterizovanou formací, hlavní sekvencí a případnou smrtí.

Ta by se objevila asi za 6 miliard let. V tomto bodě bude lidstvo buď dlouho mrtvé, nebo bude pokračovat. Mezitím máme spoustu dní slunečního světla, na které se těšíme!"

Kepler

O fázích mluvíme jen v souvislosti s různým osvětlením planety nebo Měsíce. Z planet se vyskytují se jen u Merkuru a Venuše, ostatní planety vidímě ze Země vždy jen v úplném osvětlení jako kruh. Vypadat jako fáze může jen při neúplném zatmění Měsícem, ale není to fáze.

MichaelOffic

Pokud jde o fáze co vypadají jako měsíc, tak to jen o zatmění slunce nastane taková „fáze“.