JájsemRaibek

Jaký tvar má Slunce?

Proč nemá Slunce tvar jako na obrázku, když se jedná o hvězdu?

Obrázek zdroj fejsbůk upravený.

Nejlepší odpověď
Kepler

Nechtěl bys tam ještě srp a kladivo? 🙂 Takto nebo podobně se jeví hvězda jen díky nedokonalé pozorovací optice, vč. lidského oka. Latinsky „astra“, podle toho i květina. Jinak je naše Slunce téměř dokonalá koule se zploštěním pouhých 10 km na pólech oproti rovníku.

Další odpovědi
marci1

„Koule je sexy, je symbolem dokonalosti vesmíru. To zní hezky, ano, a pokud informaci rozumíte, přidám další kalibr ve formě poučky: koule je energeticky nejdokonalejší forma s nejmenším zatížením povrchu. Já osobně si pod touto definicí už nic konkrétního nedokážu představit, a proto klidně věřím dalšímu tvrzení: Dokonalý kulatý tvar má magický harmonizující účinek – na všechno, tedy i na člověka.
To je jasné, to se dá pochopit. Lidé rádi vídali na obloze kulaté žhnoucí slunce a v noci lunu – to byl symbol stálosti a jistoty. Když slunce nevysvitlo, tak si toužebně přáli, aby tomu tak bylo, protože slunce znamenalo teplo a budoucí úrodu. V přírodě většina pro člověka důležitých plodin a semen má kulatý nebo oválný tvar (např. čočka, hrách, oves, mák, zelí, kapusta, dýně, jablka i brambory) – a ty zajišťovaly výživu a budoucí úrodu. Představovaly tedy naději a budoucnost. I kapka vody má kulatý tvar, stejně jako mísa plná jídla, kulatý pecen chleba či kulatý stůl, u kterého jsou si všichni rovni. Kulatost také značí bujnost a pevnost, kulatost je příslib budoucí generace.“ 🙂
https://www.ze­nysro.cz/blogy/mo­da-a-styl/kulate-jsou-pry-sexy-ale-proc

Rokio

Souhlasím s Keplerem. Jinak je to nejkulatější těleso ve vesmíru, když vynechám výrobky vytvořené člověkem.

zjentek

Já si myslím, že sluníčko má tvar jako bublina. (;

Dochy

Rokio: myslím, že vzhledem k těm 10km jak sdělil Kepler a neustálému pohybu ve vrchních vrstvách kde by se i do menší turbulence vešla celá Země, rozhodně nelze mluvit o nejkulatějším objektu ve vesmíru. Z těch hmotných a teoreticky pozorovatelných bych asi volil mezi bílými trpaslíky a neutronovými hvězdami.