Avatar uživatele
Zacheus

Má slovo „šamstr“ negativní nádech, nebo je to jen můj dojem?

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, quentos před 1372 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Śamstr je nespisovný výraz.

Záleží na tom, kdy jej použijete. tedy na kontextu. Když (někdo) nápadník připadne oblečený jako „strašák“, jindy se „předvádí“, tak ho zhodnotíte ironicky jako šamstra, tedy negativně.

Když se vám nápadník bude líbit, třeba jeho oblečení, chování, tak i šamstr může být štramák", neutrální či kladný význam. Je to poklona, jak uvádí jiný slovník

Původní význam slova byl kladný – šamstr je (milý) dívky. Uvádí Kottův slovník.


Slovo pochází z němčiny z (gehor)samster (Diener) nejuctivější služebník; gehorsam poslušný, služebník, Diener služebník (uvádí Holub etymolog)

Podle SNČ, s.

Pro Pepu25 původní význam byl kladný, posunul se do významu negativního. Používání záleží na regionu. U nás se užívaly oba významy.
 …

šamstr
„Význam: nápadník – druh poklony“

https://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/sam­str

Upravil/a: quentos

2 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?quentos, kenyrts Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Pepa25

Podel mě má. Nikdy jsem ho neslyšel použít jinak než v negativním nebo ironickém kontextu: „Sousedka je pěkná coura, má už zase dalšího šamstra“

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Drap

Vůbec nemusí mít negativní nádech. Záleží na kontextu a na souvislostech v kterých se použije.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Pepa25

Podle tohoho zdroje
https://cs.wik­tionary.org/wi­ki/%C5%A1amstr
je význam (expresivně, hovorově, hanlivě) nápadník nebo milenec

před 1372 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Vím,. Jenže jde o novější zdroj. Ale původní význam, byl kladný- .

Nápadník nebo milenec nemusí být vždy jako šamstr hanlivý, záleží také na intonaci..

Jakl jsem napsala, znám opravdu jako poklonu. Stejně . ironicky.


I jazyk se vyvíjí, významy se zužují, rozšiřují, mění se expresivita atd.

I etymologové mají někdy odlišné názory. Pokud nejde o pravopisný jev, třeba nedávno Ne, nechci, u významu a původu slov existuje i lidová etymologie, nářeční rozdíly, moravismy, čechismy atd.

Vy znáte jen význam negativní, ale bohužel já znám oba. Jsou stále platné.

před 1371 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek