luckykubrt

Má Sardinie něco společného se sardinkami?

Nejlepší odpověď
annas

1.„Ostrov Sardinie, italsky Sardegna a sardsky Sardigna, je autonomním regionem Italské republiky, který má speciální statut, jenž byl Sardinii udělen Ústavou z roku 1948 a zaručuje jí široké pole politické a administrativní samostatnosti. Název "Sardegna“ má původ v pojmenování jejich odvěkých obyvatel Sardů, ale v antice dali Řekové ostrovu jméno Hyknusa nebo Icnussa, zatímco Latini ho nazývali Sandalion. To proto, že tvar Sardinie jim připomínal lidskou šlépěj."
http://www.sar­dinie.cz/o-sardinii/

2. sardinka
sardel‘drobná mořská rybka’,sardelový, sardinka. Přes něm. Sardelle z it. sardella, což je zdrobnělina od sardina, sarda z it. sardīna, sarda tv., nejspíš ‘sardinská (ryba)’ podle ostrova Sardinie, kde se lovila.

Srov.  :sardonický. sardonický ‘jízlivý’. Přes fr. sardonique z lat. sardonius, ř. sardónios, doslova ‘sardinský’. Prý podle jedovaté sardinské byliny (herba Sardonia), jejíž požití způsobovalo křečovité škleby a následně smr

J. Rejzek Etymologický slovník

Z vloženého textu poznáte, že sardinka souvisí se Saardinií.

Anglický zdroj uvádí původ takto

Jméno Sardinie pochází z starověkého římského podstatného jména (a) rd- , později romanizovaného jako sarda (ženská sarda) poprvé na Nora Stone, kde slovo Šrdn svědčí o existenci jména, kdy první fénický obchodník sem dorazil.

Timaeussu (dialog) uvádí podle Platona, že lidé mohli být pojmenováni po Sardě, legendární ženě narozené v Sardis, hlavním městě starodávného království Lydia .

Objevuje se spekulace, která ispojuje starověké Nuragic Sards s Sherden, jedním z námořních národů .

Další možnost je podle původu přídavného jména starodávného sardinského mytologického hrdiny – boha Sarda Patera , „Sardinského otce“ (v moderní době byl nepochopen jako „Otec Sardus "), stejně jako "stopa“ přídavného jména" sardonický ".

V klasickém starověku byla Sardinie nazývána Ichnusa (latinská podoba starověkého Řeka : Υκνούσα ), Σανδάλιον „Sandal“, Sardinie a Sardó ( Σαρδώ ).

https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Sardinia

Další odpovědi
Kepler

Nemá. Italsky je to „Sardegna“ a má původ v pojmenování jejich odvěkých obyvatel Sardů. http://www.sar­dinie.cz/o-sardinii/ Se sardinkou to má společné jen to, že tato ryba má název podle tohoto ostrova.

zjentek

Pobřežní, čili výsostné vody.