Filip006

Má právo mě někdo fotit bez mého souhlasu? a pokud ano má právo mou fotku zveřejňovat na internetu bez mého souhlasu??

Nejlepší odpověď
lota

Ne. Viz nový OZ: § 12 (1) Písemnosti osobní povahy, podobizny, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy týkající se fyzické osoby nebo jejích projevů osobní povahy smějí být pořízeny nebo použity jen s jejím svolením. Zdroj: http://zakony­.centrum.cz/ob­cansky-zakonik/cast-1-hlava-2

Další odpovědi
anonym

Právo tě (vy)fotit ano.
Právo zveřejnit tvou fotku bez tvého souhlasu ne ( já třeba, pokud zveřejňuju fotku s lidmi, od nichž nemám souhlas, rozmazávám obličeje).
Je ale rozdíl mezi fotkou člověka a fotkou třeba hradu, na níž se nacházejí i lidé.
😉
O co přesně(ji) se ti jedná?

rigormortis

Nemá právo vás fotografovat bez vašeho souhlasu (pořízením fotografie vzniká autorské dílo).
Jediná vyjímka je snad ve spravodajství a úřednictví…tam musíte nesouhlasit aby vás vyškrtli ze záznamu (zákonná licence).

Zdroj: http://www.fi­nance.cz/zpra­vy/finance/411985-fotografovat-bez-vyslovneho-souhlasu-od-roku-2014-zakazano-/

ivzez

Odpověď na obě otázky zní ne.
Ani Vy nesmíte nikoho fotit bez souhlasu,
natož pak fotku někde zveřejnit.

Filip006

Takže kdybych šel po ulici s foťákem a fotil lidi tak to jakože můžu? Nemůže se to označit za jakési obtěžování?

anonym

Můžeš fotit – ale musíš počítat s tím, že se někteří ohradí (třeba i velmi důrazně). Zveřejňovat tyto fotky bez souhlasu vyfocených ale nesmíš (resp. nesmíš, pokud jsou ´k poznání´).
Jiná situace by byla, kdybys fotil ulici – po níž jdou lidé.

mosoj

Rigomortis má pravdu.

zzzzz

Pravdu mají oba:-))) Je to sporné a neexistuje na to přesná odpověď. Záleží velice podrobně na situaci.

Pokud budu fotit sochu a někdo před ní stojí, tak mě zažalovat nemůže. Pokud by se ale dloubal před sochou v nose a já to zveřejnila třeba na facebooku, tak už by mě s klidem zažaloval.

rigormortis

nemůžete…bez jejich souhlasu (stačí mluveným slovem) ne, a pokud jim nějakým způsobem uděláte újmu na cti tak čekejte i možný soud a odškodňování (fotka dloubajícího se klučiny v nose otištěná v tisku…za 10 let vás může ten klučina zažalovat).