Anizbor

Prodej domu bez mého souhlasu.

Vlastníme s dcerou každá polovinu rod.domu,ona chce svou polovinu prodat,může to udělat i bez mého souhlasu?
Dům měl zůstat pro vnoučata,ty s ni nežijí,ani se navzájem nestýkají.
Může se i na mě vztahovt případná exekuce,pro jeji dluhy?Nerada bych přišla o jedinnou jistotu co mám.Díky za rady.

Nejlepší odpověď
tom004

Prodat nemovitost bez souhlasu spoluvlastníka nelze. U případné exekuce je to dost problém.Exekutor může prodat tu polovinu,která Vám nepatří. Můžete se,ale zůčastnit dražby,a druhou polovinu vydražit a stát se tak majitelem celé nemovitosti,nebo se dohodnout s exekutorem na měsíčních splátkách, a dluh za ní splácet.To je ta nejhorší varianta,protože i po případném zaplacení,se situace může opakovat.Nejlepší bude obrátit se na právníka.

Další odpovědi
Bičiště

Pokud chce vaše dcera prodat svoji polovinu domu, musí první nabídku učinit vám. Pokud tuto nabídku nevyužijete, může svoji polovinu nabídnout k prodeji někomu jinému, ale za stejných podmínek, jaké nabídla vám. Ne např. levněji. Pokud toto nedodrží, vy máte pak nárok ve tříleté lhůtě podat na prodej žalobu. Pokud by polovina domu dcery byla exekuována, musí i exekutor první nabídku učinit vám. V každém případě máte předkupní právo ze zákona. Zabránit prodeji pouhým vaším nesouhlasem tedy nejde,ale máte výhodu předkupního práva. To si je potřeba ohlídat a dceru o právnínm postupu poučit.

Zdroj: Občanský zákoník