Avatar uživatele
annas

Má něco navíc černá Madona na rozdíl od bílé?

Znáte některou?
Doplňuji:
Děkuji za informace. Původ ani pověst jsme neznala.

Připomenu jednu černou Madonu. Dům u Černé Matky Boží je vrcholné dílo české kubistické architektury. Vystavěn byl v letech 1911–1912 podle návrhu českého architekta Josefa Gočára.

Dům se nachází na Starém Městě mezi Celetnou ulicí a Ovocným trhem. Název pochází od barokní sošky, která je umístěna na jeho průčelí. Dnes je v něm umístěno muzeum českého kubismu Národní galerie v Praze.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: annas

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? panenka, anonym, vagra, 1popelka1, iceT před 4232 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
vagra

Je všeobecně známo,že Madona je jiný název pro pannu Marii,/černou matku boží/ takže znám např.pannu Marii/Černou madonu/ Čenstochovskou v Polsku,nebo patronku Katalánska Černou madonu z Montserratu,
Černá Madona z Chartres-Černá barva sošky z hruškového dřeva neznamená příslušnost k etniku tmavé pleti. Je dána stářím sošky a jako by o to více symbolizovala souvislost s černou zemí a jejími tajemnými silami
Prastará plastika z dutého hruškového kmene představující svatou Pannu s Jezulátkem na klíně. Věkem zčernala, neboť byla velice stará; tak stará, že je nemyslitelné, aby ji vytvořili křesťané. Vznikla ještě před narozením Spasitele rukama druidů - pohanských kněží, jimž prorocký anděl zvěstoval, že z Panny se zrodí Bůh, a oni příští královnu zpodobnili s obrovskou úctou, a na podstavec pak napsali krásnými latinskými písmeny slova: Virgini pariturae: Panna, která porodí.
Velice zajímavé podrobnosti na zdroji:
http://druidova.mysteria.cz/…

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
iceT

K jedne cerne Madone se vaze povest:Pri stavbe kaple se dabel nabidl,ze za stavarovu dusi praci urychli,a kdyz se tak stalo a dabel si prisel pro odmenu,stavar se ukryl za sochu Panny Marie a kdyz se ji dabel dotkl,socha zcernala a dabel zbelal.Protoze se vsak nemohl vratil,zadal stavare,aby sochu znova nabilil,ale socha porad zustavala cerna.Dabel ve vzteku vybehl z kaple,a vrazil do stavby,aby ji zboril a dodnes jsou tam videt otisky jeho prstu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
hanulka11

Netradičním (přesto ne zas tak zřídkavým) zobrazením jsou tzv. černé madony, zobrazující Pannu Marii tmavé pleti (např. Čenstochová, Montserrat v Katalánsku, Uherský Brod aj.).

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost