zjentek

má myšlení původ ve zkušenosti?

př:
myslíte si, že třeba sociální pracovník, kterému byste umožnili 3roky tvrdě manuálně pracovat, by mohl změnit své sociální názory o 100%?
Doplňuji:
..a mohlo by na to jeho nové smýšlení mít vliv i to, že se stal třeba z myslícího nemehla zručným člověkem?

Nejlepší odpověď
mosoj

Obráceně ! Zkušenosti ovlivňují myšlení.
Doplňuji:
Stále obráceně.

Další odpovědi
annas

Mám smůlu. Psala jsem – omylem si smazala, pak zase vypnutá elektrřina… Snad se do třetice podaří.

Není to tak jednoznačné, záleží i na dalších charakterových vlastostech člověka, jeho sebevědomí, sebeovládání, vůli, inteligenci, úrovni myšlení, schopnostech atd. Neplatí tedy u každého.

Druhy myšlení:

  • Praktické

Problém nebo úlohu řešíme bezprostředně praktickou činností (metoda pokusu a omylu. Myšlení se opírá o fakta ze zkušenosti

  • Konkrétně názorné

Problém řešíme využíváním názorných představ

  • Abstraktní myšlení

Práce s abstraktními pojmy – symboly
Uplatňuje se zejména při teoretické činnosti
Vyžaduje vyšší stupeň myšlení

Teoretické myšlení umožňuje člověku docházet k závěrům na základě jiných teoretických poznatků.

Kdysi se uvádělo spojení toerie s praxí, zdokonalování dovednosti na základě zkušeností. Zkušenosti pomohou změnit myšlení, lze je spojit s teoretickými vědomostmi, ale je to individální.
--

Příklady:
Např. Stanislavského metoda vychází z toho, že herec může zahrát nejlépe roli, když pozná prostředí, z něhož osoba, kterou představuje, pochází. Jeho magické „kdyby“ pomáhá herci se do role vcítit. Je žádoucí, aby byl herec schopen si představit situaci určité postavy, v určité době a podle toho taky jednat. Takže i to souvisí se zkušenostmi, představivostí.
Metodu upravil na současné podmínky R. Lukavský.

Na jedné přednášce jsem vyslechla poznatkyi pracovníka, který působil v jedné asijské zemi, měl získat zkušenosti, jak naše některé jedince zbavit závislosti na drogách.. Metoda se u nás neddala použít, odporovala Listině základních práv a svobod. Tvrdá manuální práce, minimum jídla, jvykonaly své. Stačil ouž jen pomyšlení – tvrdá práce změnila názor.

Drap

O 100% ne ale částečně by je určitě změnil. člověk se vyvíjí a vzhledem ke zkušenostem částečně názory mění.

huxa

Pokud má člověk hodně vědomostí, zkušeností, přestává tolik přemýšlet, tudíž ano, ovlivňuje.

Změna zaměstnání či jakákoliv změna v životě může změnit názory člověka (člověk, co si myslí, že voják je žoldák a stane se vojákem nebo že dostává strašně hodně zaplaceno), ovšem pokud se člověk snaží již teď nadnášet nad život a dívat se na věci nestranně, změnu bys u něj nepocítil, pokud něco vážně není tak, jak on to chápe (pokud by neexistovala gravitace, pouze bysme měli v podrážkách magnety třeba)

zjentek

mosoj: no když to musíš mít obráceně, jako malé dítě, tak potom napiš „zkušenosti ovlivňuje myšlení“ ..škoda, že ti to nevysvětlí annas- seš z těch co poslouchá jen známý a dál máš tmu co? Tomu já říkám pravý rasismus :o

arygnoc

mne sa nepáči ten váš názov – myšlení.

skôr by som ho nahradil za pohľad, názor.

človek so totiž názor, pohľad vytvára na základe skúsenosti od narodenia – decko billa gatesa si môže myslieť, že mať dostatok všetkého je bežný jav, kdežto cigánča z východného slovenska netuší nič o bidete či o nejakej obrazovke smrti.

takže i negatívna skúsenosť (nedajbože únos dieťaťa billa gatesa a posadenie ho ku šijaciemu stroju v južnej ázii) môže mať pozitívny následok – ale pre koho?: postihnutého či jeho okolie? (bude on sám sociálne, emociálne bohatší? alebo sa z neho stane iba štedrejší filantrop?)

ale tá istá negatívna skúsenosť cigánčaťa (z pohľadu koho negatívna, cigánčaťu objektívne už horšie nemôže byť) vôbec nemusí znamenať, že začne milovať vykorisťovateľov, či dokonca prácu ako takú, a vôbec sa z neho stane človek sociálne a emočne bohatší, ba ani štedrejší filantrop.

názory sociálneho pracovníka sú irelevantné, dôležité je, či iba chodí do práce alebo pracuje.
to znamená, že si vás nie iba vypočuje (a povie „to nejde“), ale si vás vypočuje, zdvihne telefón a začne makať a zisťovať, keď sa niečo nedá, prečo sa to nedá, ako sa to dá a bude prízvukovať, že včera bolo neskoro.

ideálne by bolo,keby soviálni pracovníci vôbec nemuseli existovať.

len také malé zamyslenie záverom:

kedysi fungovalo, že dedič fabriky si prešiel výrobu od začiatku, od robotníka až k oteckovmu kreslu.

prenesene by sa to hodilo i dnes – mladí by mali tak do 30-ich pracovať rukami (i s titulmi) a potom sa venovať tomu, k čomu si myslia, že sú povolaní. samozrejme, sú výnimky.

zoberte si takého pána sobotku – ten v živote nepracoval (zo školy išiel rovno do politiky) – čo ten môže vedieť o potrebách sociálne slabších, teda tak 80% populácie v čr?

myslíte, že by u lopata kopec vecí osvetlila?
a nie je to iba o práci, ale aj o možnostiach bývania, založenia si rodiny, a vecí vôbec súvisiacich so spoločnosťou.

myslenie je schopnosť zo skúsenosti chápať realitu a riešiť nastolený problém.

pohľad, názor je, akým spôsobom sa dá riešiť nastolený problém.

mysliaci pán sobotka zavolá do čnb, že treba 100 miliónov pre sociálne slabých a tlačiareň ich vytlačí.

róm z ústí (alebo planej alebo skadekoľvek) začne vrieskať na úrade, že nemá čo jesť.

z pohľadu myslenia obaja konajú to isté.
z pohľadu skúsenosti – teda názoru, ako to riešiť, tiež obaja konajú správne.

ale ktovie, či sú ich riešenia správne.

(a tu sa podsúva otázka: z hľadiska koho [pozorovateľa])

ešte k tomu dodatku:
skutočne si myslíte, že mysliaci človek je nemehlo?

zjentek

k první větě:
mysl, inteligence a vědomí je jediné, co máš ..a protože zkušenosti ti neovlivní ani vědomí a ani inteligenci, zbyde otázka, zda ti ovlivní mysl.
K doplnění: jo jasně, tenhle člověk
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/In­telektu%C3%A1l
je 100% nemehlo ..přemýšlej, kde by asi jinak bral čas nebýt jím? To je totéž, jako když seš karierista a tvrdíš, že jsi neošulil rodinu :o ..a i kdyby byli všichni na chlastu, ty tvrdíš, žes neudělal chybu. Koukám, že tady by se měla spousta lidí vrátit na začátek a učit se, jako malé děti, bez ohledu na jejich příjmy, životu. To, že vám tato ne příliš fungující společnost umožňuje být v teple, aniž byste uměli mávnout sekerou, ještě neznamená, že tomu tak bude navždy, VYŽÍRKU JE TŘEBA SPRÁVNĚ ROZLIŠIT. A podle mého soudu, ty vyžírky nejsou ti na prac. úřadě, co jim se zalíbením říkáme socky. Prostě postarat se o sebe znamená hejbat rukama a dokud bude společnost vyžadovat opak jen pro své pohodlí a taplé židle, jdeme do záhuby. Chodí tady pár lidí a ti už u sebe začínat nemíní- a to je chyba!!
..ale hezky jsi to napsal, ne přesvědčivě, ale supr psaní :o
to mezitím jsem sice nečetl, obsah mi došel z první a poslední věty (což má na svědomí vědomí), ale slibuji, že si i to přečtu ,)

zjentek

mosoj: no já myslel, že když má myšlení původ v tý zkušenosti, tak že ty zkušenosti to ovlivňujou :o ..sakra úplně´s mě rozhodil ..není tady někde annas? ?(