xiperio

Má každý pacient nárok na mononukleární léčbu?

Když byl prezident pozitivní na covid, tak mu byly aplikovány preventivně mononukleární látky.
Má na to nárok každý rizikový pacient?
A mají je k dispozici všechny nemocnice?

Nejlepší odpověď
Dochy

Ne, nejsem si vědom možnosti ani účelu nasazení mononukleárních látek. Ani nevím co to je.

Pokud jde o monoklonální protilátky, tak podle mých informací:

  • léčbu indikuje ambulantní lékař (praktik)
  • indikována je pacientům u kterých se předpokládá vyšší riziko přechodu nemoci do závažnější formy
  • pacient ještě nesmí mít závažné potíže, v takovém případě už je na tuto léčbu pozdě, je rozjetý život ohrožující zánět a nebojuje se pak proti viru ale proti zánětu + podpora základních životních funkcí.

Informace ze nalézt na webu nemocnic, které tyto léky mohou podávat (nejsem si jist, zda je možné jiné než infuzní podání)

https://bulov­ka.cz/monoklo­nalni-protilatky-proti-sars-cov-2

a doplňuji: Ani tato léčba podle všeho není úspěšná ve 100% a má svá rizika (alergická reakce, anafylaktický šok)

Další odpovědi
mosoj

Každý má nárok na nukleární látky.

elkon

Máš v tom guláš, nejsou to žádné nukleární látky, ale Monoklonální látky. https://www.fnplzen­.cz/node/11161

Pepa25

Nemá. Nemocnice mají postupy, pro koho v jaké sitauci je co vhodné. Na druhou stranu lidé ležící s covidem doma by se měli ozvat, pokud se jim stav zhoršuje. Bohužel úroveň praktických lékařů je různá, mají zřejmě také různé informace (tím nechci říct, že něco zanedbávají, naopak jsem zrovna před chvílí slyšel podrobné informace, kdy obvoďačka předepsala antibiotika, která pacienta dostaly do nemocnice kvůli laicky řečeno špatné reakci v trávící soustavě).

JežíšKristus

Mononukleární látky jsou daleko dražší než očkování. Rozhodně se nebudou podávat všem lidem v nemocnici.

da ny

Nemá.
„Kdo patří do uvedené rizikové skupiny progrese do závažné formy COVID-19?
Tato kritéria jsou stanovena rozhodnutím MZ ČR.
• pacienti nad 65 let věku
• pacienti nad 55 let s některým přidruženým onemocněním (vysoký krevní tlak, jiné kardiovaskulární onemocnění, chronické onemocnění dýchacích cest)
• pacienti s indexem tělesné hmotnosti / BMI/ nad 35kg/m2. bez ohledu na věk
• všichni pacienti s diabetes mellitus bez ohledu na věk
• pacienti se závažnými chronickými onemocněními plicními, srdečními, ledvinovými, jaterními, neurologickými, pacienti po transplantaci, onkologičtí a hematoonkologičtí pacienti s probíhající léčbou, pacienti s autoimunitními onemocněními a imunodeficity.“
http://www.ns­pka.cz/