Kelt

Má jiskra nějaké parametry, hodnoty? Nemyslím kandidáta na pionýra.

Jiskra je podmínkou toho, aby začalo hořet. Musí být určitá teplota, přístup vzduchu a hořlavina. Teď jsem si zapaloval na sporáku hořák, je tam elektrický zapalovač. Jsou nějaké podmínky pro vznik jiskry a lze to vyjádřit nějakými hodnotami, například teplotními nebo elektrickými? Nebo jsou jiné podmínky pro vznik jiskry v zapalovači s benzínem a jiné třeba pro zapálení svíčky v autě a jiné na plynovém sporáku. Ví to někdo? Nebo kde bych se o tom něco dočetl? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Edison

Jiskra není podmínkou pro hoření. Podmínky pro hoření jsou tři: Kyslík, materiál a teplota…

Další odpovědi
annas

Zkuste si projít odkazy

"Vliv iniciační energie indukční elektrické jiskry na meze výbušnosti

Schopnost mechanické jiskry iniciovat směsi "

https://www.go­ogle.com/sear­ch?client=fire­fox-b-d&ei=uF5WXvblLp­H6kwWjl4rIBQ&q=pa­rametry+jiskry&oq=pa­rametry+jiskry&gs_l=psy-ab.12...0.0..1984­...0.0..0.0.0­.......0.....­.gws-wiz.kXfs1jptVQ4­&ved=0ahUKEwj2o­du2lu_nAhUR_aQ­KHaOLAlkQ4dUD­CAo

V anglickém zdroje tsřeba také něco najdete

https://www.go­ogle.com/sear­ch?q=Spark+pa­rameters&oq=Spar­k+parameters&aq­s=chrome..69i57&sou­rceid=chrome&i­e=UTF-8

Dochy

Myslím, že mezi hlavní parametry by mohla patřit energie [J]
Další parametry se budou týkat spíše zdroje té el. jiskry (max. dosažitelné napětí, proud, náboj) a skutečné dosažené hodnoty budou hodně závislé na prostředí a vůbec aktuálních podmínkách…

aliendrone

Jiskra NENÍ podmínkou pro hoření, to zaprvé. Zadruhé – není jiskra jako jiskra, jedna věc je „jiskra z ohniště“, jiná věc je jiskra na automobilové svíčce/el. sporáku.

První je o chemické reakci (hoření) drobného/prachového materiálu (popřípadě jen o drobný rozžhavený materiál), druhá přenáší el. náboj. v důsledku rozdílných potenciálů. Tudíž jde o DVA jevy, které nemají nic společného (vyjma vizuální podobnosti) a po podstatě/příčinách jevu se musíš u každého typu ptát zvlášť.

Kupříkladu pro vznik el. jiskry (přeskoku el. náboje) je potřeba zohlednit vzdálenost nositelů potenciálů (elektrod), el. napětí mezi nimi a prostředí.

paul1

Tak matně si vzpomínám (je to už dost dávno) na studentské časy – při nadstavbovém studiu jsme se učili o čtyřech
skupenstvích hmoty – pevné, tekuté, plynné a plazma. Jiskra tuším patří mezi tu plazmu