Cascada

Má člověk nárok na životní minimmum a příspěvek na bydlení i když neni veden na ÚP, a je úplně bez příjmů?

Dejme tomu, že někoho vyřadí z ÚP, kvůli neplnění jim zadaných povinností a musí si půl roku platit zdravotní pojištění sám, pak se může znova přihlásit na ÚP. Mezitím dostane, alespoň životní minimum, aby se nemusel živit kriminalitou a přežil, nebo ho stát nechá umřít hlady ať se živí jako bezdomovec z popelnic?
Doplňuji:
Znám člověka, co byl donucen na ÚP podepsat tzv. akční plán ve kterém mu vyhrožují, že ho zbaví evidence na ÚP pokud nebude vykazovat činnost, že práci hledá, což je dost obtížné, když ÚP si myslí že zaměstnavatel dá potvrzení o účasti na pohovoru, nemá takovou povinnost a ani to nikdo nedělá ani na požádání, koukněte třeba na stránky MP Praha kde vysloveně již předem píšou, že „Potvrzení o absolvování testů se nevydávají“ http://www.mppra­ha.info/21-nabor/300-odpovedi-na-casto-kladene-otazky . To je jen příklad. Takže moudra od STRUCTOR , že se člověk rozhodne jsou mimo. Odráží jen kapitalistickou krutost. Ptám se tedy bude se ten člověk muset živit kriminalitou? Co má dělat?

Nejlepší odpověď
dnb

Člověk, který není veden na ÚP, např. kvůli vyřazení z evidence na obvyklých 6 měsíců, má nárok pouze na 2 měsíční taxy ve výši 2400 kč, rozloženy tak, aby pokryly celých 6 měsíců. Příspěvek na bydlení už vůbec nehrozí. Stát nebo-li peníze, které si někdo řádně odmaká, nemohou putovat k člověku, který na všechno kašle, včetně docházky na ÚP.
Doplňuji:
ivzez > Popravdě nevím co si vůbec myslíte? Jestli to, že vám tady každý skousne ty vaše (pro mě) vtipné připomínky, jste na omylu.
Zajděte si na ÚP (pravděpodobně jste tam nikdy nebyl(a)), a zeptejte se jich. Zjevně vám odpoví to samé.
Kdybych z věcí neměl zkušenost, zřejmě bych na ní neodpovídal, na internetu se dá dočíst ledacos, pravda bohužel jen někdy.
Pokud je člověk vyřazen z evidence uchazečů o zaměstnání, ano měl by si platit zdravotní a sociální, avšak ho může uhradit zpětně po určité době – čili pokud je člověk v absolutní nouzi a nemůže hradit nic, uhradí vzniklý dluh později (třeba na splátky).
Obratem se ptám já, kde na to chodíte vy? Zjevně stále sedíte u počítače a nesetkal(a) jste se s realitou, doporučuji to provést a pak odpovídat.

Další odpovědi
ivzez

Jde o teoretickou otázku, nebo znáte někoho,
kdo se do takové situace dostal?

Taková osoba si musí začít hradit zdravotní pojištění
(jinak může po nějaké době očekávat exekutora)
a pravděpodobně si bude muset najít nějakou brigádu.

Nebo se bude muset s prosbou o pomoc obrátit na své
příbuzné, známé …

  • ––

Podle zákona o pomoci v hmotné nouzi není v hmotné nouzi člověk, který
není zaměstnán, nepodniká a nesnaží se aktivně získat nové zaměstnání.
Mezi posledně jmenované patří i ti, kdo byli sankčně vyřazeni z evidence
uchazečů o zaměstnání.

Je zajímavé, že zákon nepovažuje za osobu v hmotné nouzi
ani podnikatele, který se dostal do obtížné situace proto, že
si neplatil dobrovolné (!!) nemocenské pojištění …

  • ––

Dnb,
mohl byste prosím uvést zdroj své informace?
Není to pravda a bylo by dobré zveřejnit, kde takové nesmysly píší …
Doplňuji:

  • ––

Dnb,
kdybyste opravdu měl nějaké znalosti nebo dokonce
zkušenosti, nemohl byste psát takové nesmysly (nebo
je to záměr?).

Sociální pojištění je povinné pouze pro zaměstnance a pro OSVČ.
Nikdo se k sociálnímu pojištění, nemůže přihlásit dobrovolně (to lze
pouze k jedné z jeho tří částí – k důchodovému pojištění).

Člověk vyřazený z ÚP je povinen si jako OBZP hradit zdravotní pojištění.
Za každý den prodlení naskakuje penále, které zdravotní pojišťovna může
(nemusí!) po doplacení dlužného pojištění prominout.

Sociální pojištění nedluží a nebude je muset doplácet.

Nevím, z jakých „zkušeností“ vycházíte, ale zjevně nestačí.
Chybí Vám znalosti platné legislativy. Doporučuji si „zkušenosti“
napřed prověřit, abyste tazatele zbytečně nepletl …

zjentek

živit se pak lze nejen kriminalitou, ale hlavně a v prvé řadě lstí ..co si člověk „nevymodlí“, to nemá ..tudíž život se stává skutečným dobrodružstvím a myšlení takovéhoto občana je pak řízeno nepřetržitou spekulací ..tím se sám sobě stává takovou malou charitou a většinou jedná rychle.
Doplňuji:
mimochodem, ověř si, že takovýchto občanů je převážná většina a častokráte mají klidně i zaměstnání ..k tomu jim stačilo nabít dojmu, že jejich odměna je jakési minimum životního minima a hned se také vydali cestou lstivého dobrodružství ..ovšem průser je v tom, že nikde není určená hranice životního maxima ,)

STRUCTOR

Zásadní je si uvědomit, že stát nemá povinnost se o nikoho starat, to by asi líbilo všem a nikdo by pak nedělal. 🙂 Stát „jen“ poskytuje podporu tj. POMÁHÁ člověku jež se ocitl v nouzi aby tato byla snesitelnější. Za tuto podporu ovšem žádá splnění podmínek, tak aby bylo jasné že člověk žádající podporu ji potřebuje a nikoliv zneužívá. Pokud se někdo rozhodne že podmínky stanovené státem pro příjem podpory splňovat nebude, pak se sám rozhodl že podporu sátu nestojí a jeho nářky že se o něj stát nestará…jsou zbytečné.
Doplňuji:
Člověk jež nemá práci by si hlavně měl sám aktivně hledat práci a ne jen tvrdit, že někde nedostal potvrzení. Konspirační teorie jak pracovní úřad někoho přinutil…to snad ani nepatří na toto forum.
Ale pokud bych měl seriozně odpověď na položený dotaz, tak každé rozhodnutí státní orgánu je přezkoumatelné, zpravidla nadřízeným orgánem. Pokud tedy došlo k pochybení, kdy nárok na dávku (podporu) by odňat z důvodů pochybení úřadu, pak nadřízený orgán může toto rozhodnutí v odvolacím řízení zrušit. Ještě než dojde k odvolacímu řízení ovšem může prvoinstanční orgán v tzv autoremedůře stěžovateli vyhovět. Pokud se odvolací orgán ztotožní s prvostupňovým rozhodnutím, pak lze takové rozhodnutí přezkoumat soudem.

Cascada

Jak byste (STRUCTOR) definoval rozdíl mezi dobrovolností a přinucením? Jde přece o to samé, když k někomu přiložím pistoli s tím, ať mi dá peníze nebo střelím může taky rozhodnout jak chce, buď kulku nebo peníze, rozhodnutí je čistě na jeho vůli. Buď budete dobrovolně studovat jazyky mimo pracovní dobu nebo dostanete výpověď. Buďto dobrovolně podepíšete nebo vás vyřadíme z evidence např. ÚP, kde lidé tzv. dobrovolně podepisují akční plán.

dnb

ÚP, nevyhodí člověka jen tak bez důvodů. I když zaměstnavatel nedá potvrzení o účasti, může si dotyčný od něj vzít alespoň telefonický kontakt a ÚP si tomuto zaměstnavateli velice rád zavolá.
Prostě líná huba, holé neštěstí, tady to fakt pasuje.
Co má dělat? Hlavně přemýšlet!