Kepler

Má Brusel právo vyloučit z EU „neposlušné“ státy?

Tedy státy, které ignorují evropské právo? Třeba Polsko? Nebo je to jen o sankcích?

Nejlepší odpověď
Cvrčák

Kdyby se EU vrátila ke svému původnímu étosu – tedy k ekonomické a hospodářské spolupráci, pak ji podporuji s čistým svědomím. EU se mění, federalizuje se a politizuje se, tudíž budí kontroverze a zvedá nevole členských zemí. EU tak bohužel nakročuje k postupnému rozpadu i vlastní vinou.

Další odpovědi
seraphico

Ne, není to možné.

„Statuty některých mezinárodních organizací umožňují vyloučit člena, který trvale a zásadně porušuje základní povinnosti, vyplývající z členství. Na příklad Charta OSN stanoví, že členský stát, který soustavně porušuje její zásady, může být vyloučen rozhodnutím Valného shromáždění na návrh Rady bezpečnosti.
Smlouvy, na nichž je založena EU, tuto možnost neobsahují. Znamená to, že vyloučení členského státu, ať už rozhodnutím některého orgánu EU nebo ostatních členských států, možné není. Členský stát proto nemůže být za žádných okolností zbaven členství v EU proti své vůli. To ovšem neznamená, že závažná porušování povinností vyplývajících z členství nemohou být postižena jinak. Členskému státu, který dlouhodobě a závažně porušuje některou takovou povinnost, může Evropský soudní dvůr na návrh Evropské komise uložit vysokou pokutu a tím vynutit respektování práva.“

Zdroj: https://www.e­uro.cz/byznys/lze-ukoncit-clenstvi-v-evropske-unii-782021

Drap

Neni to tak snadné. Takovéto členské státy, jak je známo, EU napravuje pomocí omezení dotací atd. Neni třeba být vyloučen. Stačí počkat a nefunkční moloch EU založený na nedemokratických principech se dříve či později musí rozpadnout sám.

aliendrone

Nevím, ale ono to ani není třeba. Členský stát (pokud by byl moc neposlušný) se dá BEZPROBLÉMOVĚ „zaříznout“ (potažmo „přivést k rozumu“) z Bruselu ekonomicky, tudíž nějaké právní obezličky by byl jen ke škodě. Ne každý stát je Británie, která se může opřít o někoho jiného (USA). Je fuk jak něco nadefinuješ, protože pokud nastolíš jakákoliv pravidla, tak se může stát, že se obrátí proti tobě. Mnohem lepší je nedefinovat nic, nesvazovat se závazky a pak máš naprosto volné ruce k čemukoliv, to je známá věc. :)

Mám to podobné jako Cvrčák. Neuvěříš, ale KDYSI jsem byl velkým fandou EU a naší integrace. Myšlenka je to totiž v zásadě DOBRÁ (viděl jsem ty MOŽNOSTI), nicméně jako se vším – záleží na tom CO a JAK děláš. Dnes je nad Slunce jasné, že EU není nic jiného, než globalizační nástroj. Však se podívej sám na „výsledky“ – po dvaceti letech je např. rozdíl mezi mzdou v Rajchu a Črdelí ÚPLNĚ STEJNÝ. To i ekonomická transformace ze socíku na kapitalismus probíhala nesrovnatelně rychleji a úspěšněji. Markantnější důkaz krachu euroideálů nenajdeš.

Dotace nedotace, spolupráce sem i tam, musíš prostě pochopit, že VNITŘNĚ nejde o nic jiného, než o EKONOMICKÉ DRANCOVÁNÍ východu (nových členských zemí) západem. Blbcům ohánějících se dotacemi z EU vzkážu jen jediné – kráva se také musí krmit, aby mohla dávat mléko. Jednodušeji to vyjádřit nedokážu. markantnější důkaz krachu a nesmyslnosti původních euroideálů težko pohledáš (pokud vůbec byly někdy myšleny vážně). :( VNĚJŠÍ funkce EU je na dlouhý rozbor, mimo rámec otázky (jakkoliv je MNOHEM důležitější).

Víš co mě na tom sejří nejvíce? Ani ne ten fakt, že jsme jen loutkou poslušně panáčkující jak páníček píská. S tímhle toho moc nenaděláme, holt nejsme dost silní, abychom si „mohli dupnout“. Sejří mě to, že poslušně panáčkujeme a ještě na to DOPLÁCÍME! A co více, očekává se, že za to budeme vděční. :( :( :(

Ametyst

Diktátorský Brusel si ohýbá právo, jak chce. Co to vůbec je, evropské právo? Zajímavé je například, že Francie má téměř stejný soudní systém jako Polsko- jmenováni soudců atd. Ale Polsko je jim trnem v oku!!! Dvojí metr pro východ a západ přispěje k tomu, že i eurohujeři procitnou.

plebs

Polsko podle Lisabonské smlouvy se zavázalo respektovat nařízení a rozhodnutí větších států – Německa a Francie Lisabonská smlouva je de fakto Ústava EU.
Vyloučit je nemůže ovšem Polsko bude platit do Bruselu a Brusel nebude dávat dotace.

da ny

Určitě to možné je. Cíl je jiný.
Neposlušný stát se časem „přiměje k rozumu“. Jsou na to i jiné páky než pokuty EU.
Zrušené obchodní vazby (spolupráce), ztráta konkurenceschop­nosti, zlikvidované firmy (podniky). Místní specialita je ztráta soběstačnosti obživy (orné půdy)) obyvatel. Jsou tady prostředky, jako pokuty/sankce, embarga aj. Cesta se jen trochu protáhne.
Nedostatek nerostných surovin (nižší kvalita), vody, energié, tam budou stoupat náklady v rámci EU zemí. Každá to odnese jinak. Jádro je výrobcem elektřiny v Evropě, asi z 10%. Nedostatek větru, slunce „doženeme“, zřejmě dovážením uhlí z Austrálie. Emisní poplatky, chystané emisní clo (do EU).
Možná se bude topit, vařit, prát 3 dny v týdnu. Kdy bude elektřina na příděl :D
_____________­________________________­________________________­___________
!!! V r. 1986 přijel známý, Jako řidič v rámci humanitárního konvoje OSN. Už tehdy mu američtí vojáci „předpověděli“, že budeme především tranzitní zemí a montovnou. Vše se plní, jde podle plánu. Možná pomaleji, se zdržováním (neposlušné stáry), ale jde. „Jim“ a nám to bude stačit….. Některé státy jdou všemu vstřícně naproti (poturčenec horší Turka neboli papežštější, než papež).
Lze to ještě „nějak“ zarazit? Zpomalit? V pandemii……., v ekonomických obtížích, kdy jde fyrmám, provozovatelům, jednotlivcům i o přežití.?
Prezidentu Klausovi mám mnohé za zlé (žádné, nedostatečné zákony ny samém počátku a Klondike), ale vzpomeňte na jeho slova. A sice, že v „Evropském domě“ budeme šoupat rohožku. To se netýkalo jen ČR, ale zemí bývalého východu. Jedna je dostatečně velká (Polsko), ale…… Jiná temperamentní a odhodlaná (Maďarsko).

JežíšKristus

Pokud myslíte Komisi, tak ta těžko. Pokud by to šlo, tak by to nutně muselo být rozhodnutí europarlamentu, tj. moci zákonodárné a nikoli výkonné.

Ale jinak se to řeší přes article 50 samozřejmě

Dobrý meme jsou ty názory lidí na evropský právo, který v životě nečetli SFEU ani SEU :---)