Rule

Lze založit v České republice zcela novou obec?

Zdravíčko, kdysi jsem dostal od své třídní učitelky encyklopedii, kde byla spousta zajímavých témat a jedno z nich bylo založení vlastního státu. Rozhodl jsem se podobné téma použít v jedné ze svých prací avšak s poupraveným tématem a to založení nové obce zde na území republiky. Na internetu jsem našel a dočetl se pouze, že lze rozdělit již existující obec na dvě, když proběhne referendum a sežene se minimálně 999 dalších lidí, kteří budou pro rozdělení. Mě by však zajímalo zda to funguje stejně i v případě pokud se zastaví nějaká plocha sežene se 999 dalších lidí, kteří budou ochotni tam žít. Pokud se v tomto někdo vyzná a bude znát správnou odpověď, tak děkuji.

Nejlepší odpověď
Lamalam

Nelze postavit novou obec na zelené louce. Celá plocha státu je rozdělena na katastrální území jednotlivých obcí. Kde by si sehnal katastrální území pro novou obec? Podobný problém se před časem probíral v médiích v souvislosti s případným bouráním Horního Jiřetína a možnou výstavbou nové obce.

Jediná možnost je oddělení od již stávající obce.

Kura

Lamalam, spousty a spousty půdy je zde vlastněno soukromými osobami. Ale máš pravdu v tom, že vždy v katastru nějaké obce. Ale. Jde tedy odkoupit katastrální území od obce ?

Lamalam

I půda v soukromém vlastnictví leží v katastru nějaké obce. Katastrální území nelze koupit nebo prodat.