EKSOT123

Lze sestrojit předmět, který po vhození do vody nedělá žádné vlny?

Když máme sluchátka s aktivním potlačením hluku, tak by analogicky možná šlo vytvarovat předměty, které vodní vlny vyruší, nebo zesílí…

Nejlepší odpověď
Drap

Můžeš použít jakýkoli předmět a nebude ti dělat vlny, za podmínky, že voda bude zmrzlá. Pamatuji si, že co by dítě házel jsem kameny do zmrzlého rybníku a nikdy se žádná vlna nevytvořila.

Další odpovědi
aliendrone

Tím žes vymezil požadavek na „žádné vlny“ jsi efektivně vyloučil jakoukoliv jinou odpověď, než NE a to ani teoreticky. :)

A to se nemusíš dostávat až na tak malé vzruchy jako na molekulové/atomární úrovni, kdy již začnou hrát roli kvantově mechanické jevy (zcela nepredikovatelné) či limitující omezení „přenosu/zpracování signálu“ rychlostí světla. Už jen jev jako je vzlínání vody ti řádně znesnadní úlohu při kontaktu s hladinou ať budeš těleso ponořovat sebepomaleji.

Ostatně i sluchátka zvuk jen POTLAČUJÍ, ale nedokáží ho potlačit ÚPLNĚ ze stejných důvodů. Tudíž VŽDY vznikne nějaká nepotlačitelná odezva, byť jakkoliv malá, tak NENULOVÁ.

Dochy

Těžko. Ale můžeš aktivním zařízením zařídit, aby se ty vlny neprojevily v určitém konkrétním místě.

Emefej

To dokáže libovolný předmět, záleží na fyzikálních podmínkách. Voda má mnoho podob.

led

Pri sluchátkach aktívne potlačenie rušivých akustických vĺn spočíva na vytvorení protifázového vlnenia.

Pri vhodení predmetu do vody, sa vytvára pohyb vody, vlnenie.
Teoreticky predmet, ktorý má pri pohybe splývať s vodou bez vytvárania vĺn, by mal mať vlastnosti žraločej kože. Ale platí to len v prípade, že žiadna časť tela sa nevynorí z vody, alebo naopak z iného priestoru nevnorí do vody.

teraz buďte múdry… 🙂

paul1

Záleží na prostředí, kde ta voda je. Například ve zkumavce, tam by to bez vln šlo 😄.

led

Drap, máte pravdu, keď zmrazíme vodu na ľad, a budeme doňho hádzať rôzne predmety, vlny nevzniknú
ale viete ako znie zmrznutý zvuk?
Rovnako ako v rozprávke o poštárovi
" …Za zimného pdvečera poštár blížiac sa k poštovej stanici priložil k ústam trúbku, ale zvuk z nej nevyšiel. To bola taká zima, zimisko, že aj zvuk v trúbke zmrzol. A tak nikým nebadane vošiel do pošty. Zavesil ťažký kabát na hák pri peci. Zmrznutú trúbku položil k peci, nech sa zohreje. A začal rozdeľovať poštu, keď tu zrazu sa rozľahol hlas trúbky „jede jede poštovní panáček…“ to zmrazený zvuk sa zohrial a veselo vyšiel z trúbky. "

EKSOT123

Děkuji za příspěvky. Škoda, že se nikdo nepustil do praktičtějšího vědeckého rozboru, ale chápu, že na to tenhle web není stavěný. Našel jsem, že zvukové vlnění je podélné, kdežto vlny ve vodě je převážně příčné vlnění. Ale např. podle tohoto odkazu lze interferencí vyrušit i příčné vlnění, takže by takový předmět asi šlo vytvarovat. Jenže je to na mě takhle narychlo příliš teoretické a složité a nejsem z toho úplně moudrý: str 59: http://ebooks.skola-agc.cz/DUM/08-MECHANICKE_%20VLNE­NI.pdf

EKSOT123

Zdá se, že odpovědi jsou podle pravidla – na hloupu otázku hloupá odpověď 🙂. Jo, rozdíl od sluchátek asi bude v tom, že tam je zdroj hluku stálý, kdežto u vhození do vody jen jednorázový. Ale co kdyby se předmět pravidelně vynořoval a ponořoval?

podger

Aha. Takže tebe zklamávají lidé, kteří nechtějí přemýšlet a nedovedou sestavit experiment. To máš blbý… prožiješ smutný život

Dochy

Hlavní problém je v tom, že to aktivní potlačení hluku do sluchátek je do jednoho cíle. Ale Ty bys chtěl potlačit zdroj vlnění u zdroje a to je poměrně neřešitelné. Ve sluchátkách u dobře nastaveného mikrofonu máš informaci o příchozí vlně s jemným náskokem a jde To o to, co reálně může přijít do ucha – takže relativně do jednoho směru. A máš k dispozici zdroj zvuku, který do toho směru stejně vlnění vysílá, takže ho můžeš využít.

U toho špouchnutí – dopředu nevíš kdy, kam a jak to šplouchne. Před vlnama můžeš ochránit jedno konkrétní místo, ale ne celý rybník. Navíc se nepotýkáš jen s nějaký drobným vlněním, ale s množstvím hmoty, které zkrátka někam musíš schovat abys měl místo na ten předmět, který do vody padá.
Zkrátka je to zcela jiná třída úlohy a o několik řádů složitější.