hapiky

Lze s jistotou říci, že nevděk je slabost, která nám podráží nohy při cestě vzhůru?

„Vděčnost je prvním krokem úspěchu.“ — Ralph Smart psycholog a spisovatel

„Vděčnost je nemoc, kterou trpí psi.“ — Josef Stalin

Nejlepší odpověď
zjentek

Určitě nelze, což je vlastně patrný už i z přiložených citátů, především pak ze Stalinova moudra.

Považuji za rozhodující, zda je vděk vyžadován či nikoli. Pokud je vděčnost okázale vyžadována, pak zřejmě platí, co řekl Stalin. (;

Další odpovědi
annas

Pesimistické přísloví – nevděk světem vládne. . Myslím , že jedním z nejstarších nevděků je nevděk dětí vůči rodičům.

Napadlo mě biblické přísloví, které se občas bere s humorem. Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly. Ať se člověk snaží sebevíc, ať slouží dobru nebo zlu, trest ho nemine např, . ve fomrě závisti, ale i nevděku.

Takže záleží na tom, jakým způsobem člověk čin uskuteční.

K uvedeným slovům.

1. část – nevděk. je slabost,. To beru. Někdo nechce dát najevo, že potřeboval pomoc. Možná, že ve slabosti je jeho síla. Těžko říct.

2.. část. Slabost , která nám podráží nohy při cestě vzhůru? Nepřesná formulace

Komu nám? Tomu, kdo pomohl, nebo ten, kdo se dostal nahoru?

Půjčka za oplátku? Já tobě, ty mně. Často platí, že, některý protějšek zapomíná na své svědomí , zřejmě vůli své slabé paměti. Oba prokazují svou slabost, využívají situace, protože nepřiznají, že jejich pomoc byla nezištná, či opravdu vycházela z hloubi srdce. . Je to druh manipulace

Určitě platí:
„Je-li vám prokázána dobrá služba, nikdy na to nezapomeňte. Pokud však sami prokazujete, neměli byste si ji nikdy pamatovat“. – Neznámý autor

„Klame sám sebe, kdo čeká za dobrodiní vděk, poněvadž vznikla nepřeklenutelná propast mezi polichoceným svědomím toho, kdo dává, a pokořeným sebevědomím toho, kdo přijímá“. – Rochefoucauld

Rokio

Nevděčnost je určitě záporná charakterová vlastnost. Člověk by měl poděkovat, pokud pro něj někdo něco udělá a laskavosti v dobrém oplácet.

S prvním citátem souhlasím, s druhým nikoliv.

EKSOT123

Vypadá to, že vděk a další dobré vlastnosti by ubíraly vítr z plachet jedinci směřujícímu vzhůru. Takový jedinec umí odhadnout, kdy se vyplatí být vděčný, to mu energii neubere. Člověk nemůže sloužit Bohu a mamonu.
Naštěstí doufám, že nic není tak černobílé a i kariérista nebo bohatý se to snaží trochu korigovat.

Když jdeš nahoru, nezapomeň zdravit lidi, které potkáváš. Mohl bys ty samé potkávat až poletíš dolů. Charlie Chaplin

autacek

Dá se to tak říct, zrovna před chvílí jsem dal dotaz na docela zajímavé aktuální téma, které mohlo rozšířit obzory naprosté většiny z vás, ale zase k tomu měl někdo (ty) akorát tak blbé hemzy.

hapiky

annas: Ano, myslel jsem nám lidem, všem, dobrým i špatným.
Tak mě ještě napadá(z citátu Stalina), že ten, co je už nejvýše si může dovolit být nevděčný,

hapiky

autacek: No jestli myslíš tuhle otázku, tak to jsi tedy hluboce klesl.

autacek

Hodí se do dnešních dnů tato věštecká koule, nebo koronavirusovou krizi ani tato nezvládne?

autacek

Ne, myslel jsem tu velikonoční.