Lze rozpustit dřevo?

Nejlepší odpověď
CR chess2017

ne

Další odpovědi
Kepler

Hlavní složkou dřeva je celulóza. Pokud dřevní hmotu zbavíme ligninu a dalších složek (počáteční postup při výrobě papíru), získanou celulózu podrobíme nitraci kyselinou dusičnou + sírovou a dostaneme nitrocelulózu. Ta je rozpustná v acetonu, etheru, rozpouštědlech esterového typu, částečně v ethanolu.

lukas1912

Mislim že ne.

Michálek1245

Jako teoreticky by to šlo, ale je to chemický proces a určitě to nebude o tom, že vám na to bude pršet a dřevo zmizí. To spíše zetlí. Ostatně kdyby to tak bylo, tak by neexistovaly věci jako dřevěné ploty, které sice mají jistou povrchovou úpravu, ale určitě to není tak, že by se dřevo na dešti rozpustilo. Ale jak říkám – když chcete něco rozpustit, tak to určitě půjde.