dust8

Lze posmrtně darovat kostní dřeň nebo za jak dlouho po smrti se ta dřen ještě nezkazí?

Řekněme, že by se stal případ, že někde vykopou náhodně mrtvolu např. při stavebních pracech a ta u sebe bude mít vzkaz na papírku, že chce darovat kostní dřeň. Co teď s tím? Pokud by to byla třeba už jen kostra a měla pár let, tak ta kostní dřeň je ještě pořád darovatelná nebo má svojí životnost?

Odpovědi
Frontinus

Není to možné. Záhy po smrti (chápané jako nevratná ztráta koordinace procesů v našem těle) dochází k přerušení dodávky živin a kyslíku, protože se zastavuje dýchání a krevní oběh. Buňky mohou ještě nějakou dobu fungovat ze zásob, nějakou dobu mohou být v zásadě oživitelné in vitro, ale do několika málo hodin tento stav (supravitální procesy) definitivně přechází ve smrt. Protože některé buňky odumírají velmi rychle, takový orgán (vč. kostní dřeně) odebraný z mrtvého by obsahoval jistě část již zcela jistě mrtvých buněk. To by vyvolalo bouřlivou reakci imunitního systému příjemce.

Existuje několik málo výjimek, bezpečná je, pokud vím, jen transplantace rohovky. Rohovku lze odebrat do 12 hodin po smrti, v případě, že byl mrtvý v chladícím boxu, tak až do 24 hodin po smrti. Důvod je jednak ten, že buňky rohovky jsou nenáročné, a jednak ten, že pravděpodobně (=když jsem o tom slyšel naposledy, byla to hypotéza, nechce se mi hledat, zda byla ověřena) nezískávají kyslík z krve, ale ze vzduchu.