Řidič Roman

Lze dělat řidičský průkaz,na vysokozdvižný vozík bez řidičského průkazu na osobní automobil?

Odpovědi
tvaruzekcz

Otázku je třeba posuzovat podle druhu pracovních ploch – komunikací, po kterých se příslušný motorový vozík pohybuje. Jsou dvě možnosti:

  1. provoz – a to i částečný, probíhá na pozemních komunikacích, resp. také na nich,
  2. provoz na pozemních komunikacích je zcela vyloučen.

Ad 1.
V rámci pozemních komunikací po kterých se motorový vozík pohybuje (dle zákona č. 13/1997 Sb., ve znění pozdějších předpisů) se zejména bude jednat o účelové komunikace dle § 7 cit. zákona, někdy také i o místní komunikace dle § 6 téhož zákona. Provoz na pozemních komunikacích je upraven zákonem č. 361/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Motorové vozíky jsou podle § 2 písm. g) uvedeného zákona chápány jako motorová vozidla. V souladu s § 3 odst. 3 písm. a) téhož zákona může řídit motorové vozidlo pouze osoba, která je držitelem řidičského oprávnění pro příslušnou skupinu motorových vozidel (viz též ustanovení § 80a a § 81).

Odpovídající řidičské oprávnění představuje ale pro možnost řízení a ovládání motorového vozíku pouze podmínku nutnou, nikoliv však postačující. I takovýto řidič musí současně splňovat kvalifikační požadavky stanovené příslušným zaměstnavatelem – shodně jako v následujícím případě.

Ad 2.
Pokud je provoz motorového vozíku na pozemních komunikacích zcela vyloučen, potom kvalifikaci (kvalifikační požadavky), včetně formu kvalifikačního dokladu, pro řízení a ovládání takovéhoto motorového vozíku stanoví příslušný zaměstnavatel. V tomto případě není pro řízení motorového vozíku vyžadováno řidičské oprávnění podle zákona č. 361/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů.

cochee

Právní předpis to sice nevyžaduje, ale ve valné většině případů se výkon zaměstnání s VZV stejně odehrává alespoň z části na účelových komunikacích, které spadají pod působení zákona o pravidlech provozu na pozemních komunikacích, tj. zákona č. 361/2000 Sb., populárně zvaného „Silniční zákon.“ Viz Zdroj:. V těchto případech je nutné vlastnictví řidičského oprávnění skupiny B, C nebo T – podle hmotnosti obsluhovaného VZV. Na jiné stránce, https://skole­nivoziku.cz/1-kurz-vysokozdvizny-vozik-vzv , v odstavci „Ke kurzu řidiče vysokozdvižného vozíku je třeba doložit:“ – rovněž není řidičské oprávnění uvedeno jako podmínka pro absolvování kurzu. Pokud se výkon práce přece jen odehrává v prostorách, nespadajících pod silniční zákon, například uzavřené haly bez možnosti výjezdu VZV do venkovních prostor, pak i tak může ale zaměstnavatel trvat na vlastnictví řidičského oprávnění (neexistuje právní předpis, který by to zaměstnavateli zakazoval…).

Ha, než jsem to všechno sepsal, tak mě tvaruzek předběhl…

Zdroj: https://www.in­foprovsechny.cz/re­quest/opravne­ni_k_rizeni_vzv_a_ri­dicky

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Řidič Roman

Děkuji moc za odpověď